“Пума” и “Адидас” повече от 60 години са най- ожесточените противници в една война. Не, двете марки не воюват само на фронта на спортните стоки, не воюват и само за пазар и не са конкуренти само сред многобройните си фенове. Зад “Пума” и “Адидас” стои дългата история на една вражда. И то не каква да е, а враждата между двама братя.
Двамата си обявяват война и я водят дълго и то във времето, когато светът се радва на мир. Битката продължава през целия им живот, продължават я и децата им, а войната приключва чак 61 години по- късно…
Всичко започва в семейството на Кристоф Даслер и съпругата му Паулин. Той е работник в обувна фабрика, а тя държи малка пералня в баварския град Херцогенаурах. Имат и две деца – Рудолф и Адолф.
По- големият син – Рудолф Даслер се присъединява към баща си в обувната фабрика след като завършва училище, но получава повиквателна за армията и се бие в Първата световна война. Междувременно през 1920-та година в обувната фабрика започва да работи и по- малкият – Адолф.
Малко по-късно в работилницата, която се помещава в местната обществена пералня, започва да му помага и Рудолф. Той се завръща в родния си град и през 1924 и двамата съвместно основават Gebrüder Dasler Schufabrik (Обувна фабрика на братята Даслер).
Във времето, когато межди тях все още цари мир, двамата се разбират много добре, макар че са много различни по характер. Адолф е спокоен и вглъбен в себе си, докато Рудолф е импулсивен и шумен. Адолф е по- добър в майсторенето, Рудолф в търговията, а така на практика са непобедими. В личния си живот двамата също са крайно различни, но създават семейства.
През 1933 г. Хитлер идва на власт в Германия. Нацистите почитат спорта и за фирмата на Рудолф и Адолф има много работа. И двамата стават членове на Германската национал-социалистическа партия, за което след години ще съжаляват.
Бизнесът се разраства и братята Даслер са сред най-богатите хора в града си. Семействата живеят заедно в хубава къща, непосредствено до фабриката. Първите искри обаче започват вече все по-често между жените им.
По време на Олимпиадата през 1936, когато домакин е Берлин, Ади Даслер предлага на американският спринтьор Джеси Оуенс да използва новите му обувки с шпайкове. Атлетът е впечатлен от изработката . След като Оуенс печели четири златни медала неговият успех прави световноизвестни и обувките Даслер. Бизнесът на братята разцъфтява и през годините преди Втората световна война те продават повече от 200 000 чифта годишно.
На фронта обаче вече започва Втората световна война и двамата братя са извикани в армията. Но скоро Адолф е върнат във фабриката си, за да произвежда ботуши за войниците. Разривът между двете семейства се задълбочава все повече, а Херцогенаурах е бомбардиран многократно. И двамата братя са в Националсоциалистическата партия, но Рудолф като ветеран от Първата световна война е малко по-приближен на нея.
Войната между братята също започва, започва и разпадането на фирмата. Бомбата между двамата Даслер избухва през 1943-та година при поредната атака на Съюзниците, при която Ади и жена му се скриват в бомбоубежището, където вече са се намирали Рудолф и семейството му. Ади казва: "Мръсните копелета пак са тук" явно по повод на бомбардировката на Съюзниците, но Рудолф е убеден че репликата е отправена към него и семейството му.
Втората световна война свършва и светът обявява мир. По време на този мир обаче двамата братя воюват…
След като Рудолф е арестуван от американците заради съпричастност към СС, той е убеден че брат му Ади го е предал. След края на войната американците викат на разпити двамата братя, защото са били нацисти. Адолф припомня, че е дал лекоатлетически обувки на Джеси Оуенс. Американците са впечатлени и го освобождават. Рудолф обаче прекарва една година в затворнически лагер.
През 1947-ма година братята разделят бизнеса си, Рудолф отива на отсрещния бряг на реката. Адолф кръщава фирмата си “Адидас” от Ади Даслер, а Рудолф кръщава своята фирма “Руда” от Рудолф Даслер, която по- късно се преименува на “Пума”. Оръжията в битката са едни и същи – обувки. Двете фабрики се намират на 500 м една от друга, от двете страни на реката, която тече през града. От тогава до ден днешен дори жителите на Херцогенаурах са разделени на две. Двата футболни отбора там също са разделени: АСФ Херцогенаурах носи трите ленти на “Адидас”, докато 1 ФК Херцогенаурах има скачаща пума на екипа си.
Двете фирми стават сред най- изявените на световния пазар. Те спонсорират и различни отбори и спортисти. “Адидас” става световен гигант в производството на спортна екипировка. “Пума” има по-слаби резултати, но и тя е сред водещите световни фирми в бранша.
Двамата братя така и не се помиряват до края на живота си. През 1974 г. Рудолф Даслер е тежко болен и иска да се види с брат си. При Адолф отива свещеник. По- малкият брат му казва, че вече не се сърди на брат си, но така и не отива да го види, не отива и на погребението на Рудолф. През 1978 г. умира и Адолф Даслер. Двамата са погребани в едно гробище, но на двата противоположни края. Войната между двамата братя продължава и на онзи свят.
Колкото и невъзможно да е, ожесточената война достига до своя край…
Датата е 21-ви септември 2009, денят – Световният ден на мира, а служителите и генералните директори на фирмите си стискат ръцете в знак на примирие. Двете фирми изиграват демонстративен мач в родния си град Херцогенаурах. Така, само преди месец, повече от 60 години след началото си, войната между “Адидас” и “Пума” приключва.
Снимки:
1.Рудолф Даслер.
Фото: forums.n-sb.org
2.– 3. Адолф Даслер.
Фото: www.regi-shoes.com, leitedevaca.com
4. Първата сграда на “Пума”.
Фото: forums.n-sb.org
5. Оригиналното лого на “Пума”.
Фото: forums.n-sb.org
6. Познатото днес лого на “Адидас” всъщност е създадено през 1967 г. от Адолф Даслер. Днес то е с преработен дизайн, но е запазило формата си.
Фото: www.topnews.in
7. През 1972 г. е представено новото лого – т.нар. детелина.
Фото: news.deviantart.com
8. Изпълнителните директори Херберт Хайнер и Йохан Зайц заровиха томахавката с футболен мач между екипите на двете компании.
9. Футболните отбори на “Пума” и “Адидас”.
Фото: peace.puma.com
Източници:
1.www.Biskvitka.NET
2.www.rediff.com
3.www.news.bbc.co.uk
4.www.wikipedia.org