Джон Роша навярно бие всички рекорди по скромно и естествено държане в елитния дизайнерски свят. Общуването с него е истинско удоволствие и човек винаги може да разчита на отзивчивост, искреност и доброжелателство.
Роден е през 1953 година в Хонг Конг. Баща му е португалец, а майка му – китайка. През 70-те години завършва дизайн в Лондон. Ирландския лен, който използва в дипломната си колекция, го кара да посети Дъблин, където прекарва 18 години от живота си заедно със своята съпруга и делови партньор Одет и децата си. Там търговската му марка получава много голяма известност. Преди да се засели в Ирландия, работи в продължение на три години в Италия. През 1993 година получава наградата за най-добър британски дизайнер. Страстно се вдъхновява от текстила в китайските и келтските традиции – те са и негов постоянен източник на вдъхновение и неразделна част от колекциите му. През 1995 година открива първия си шоурум в Темпъл бар, Дъблин, с помощта на крупни текстилни компании. Година по-късно показва първата си колекция джинсови облекла, за да завладее и младежкия пазар, като сключва договори за износ с японската група „Иточу и Оризонти“.
Неговите мъжки и дамски колекции се продават в повече от 350 магазини и бутици в над 30 страни. След като отсъства три сезона (в това време той е в Париж), през 1996 година Джон Роша се завръща в Лондон, за да участва триумфално в Британската седмица на модата.
През 1997 година получава международна популярност с колекция, наречена „Джон Роша за Уотфордския кристал“. Той твори в сфери, различни от модните колекции – негово дело е интериорът на хотел „Морисън” в Дъблин и сградата „Орион” в Бирмингам. Роша произвежда колекции дамско облекло „прет-а-порте" и гама мъжки облекла, които показва два пъти годишно по време на седмицата на модата в Лондон (февруари и септември). Неговият „Джон Роша” лайфстайл бутик отвори врати през 2006 година на Dover Street в Лондон.
През 2002 г. дизайнерът получава високата награда – командир на Ордена на Британската империя за приноса си към модната индустрия.
В колекциите на Джон Роша ясно личи смесеният му произход. Те са странна амалгама от китайско и келтско влияние, нови материали и елегантна, опростена линия1. Колекцията му за сезон пролет-лято 2013 г. е вдъхновена от цветната палитра (нещо необичайно за дизайнера) с цветове като жълто, небесно синьо, розово и др. Моделите са обвити в копринени слоеве, смачкани като прекършени цветя и покрити с дантели тип паяжина. Интересни в колекцията са ръчно изплетените дантели, които отново дават роля на плетивото като водеща тенденция за сезона.
Есенно-зимната му колекция 2013/2014 г. е своеобразно продължение на изблика на тонове и цветни вдъхновения на дизайнера. За нея Джон Роша казва: „Искам да направя старомодната жена – съвременна!”. Роклите и палтата са обемни – решени в А-силует и покрити с тюлени листа, апликации и венчелистчета. Отново присъстват плетените рокли, вдъхновени от пътуванията му.
Интервю на проф. Любомир Стойков с дизайнера Джон Рошав Кейптаун, Южна Африка, през ноември 1995 година.
Каква е вашата представа и дефиниция за модата?
Моето определение за модата е, че тя се представлява от хора, творци, креативни позитивни натури, чиято цел е модата да стигне до хората, защото тя трябва да съдържа едно интернационално, глобално послание. Модата има призванието да свързва хората, без значение какви са те и откъде идват. Те могат да бъдат от Из- точна Европа, от Америка или от Азия. Модата не е елементарното обличане и суетене. По-важното е тя да бъде схващана като средство за изразяване2.
Какво си спомняте от първата си поява на модния подиум?
Първото ми излизане на подиум беше малко мъчително, защото съм много привързан към ирландските тъкани и работата с тях ми отне много време. По-късно в Париж се научих да съчетавам материите и цветовете, после успях да "пробия" и там.
Кой е най-големият ви успех досега?
Наградата за най-добър дизайнер на Великобритания през 1993 година – това, мисля, е най-големият ми успех досега.
Какво ви вдъхновява във вашата работа?
Аз наистина съм много привързан към келтската традиция, защото живея в Ирландия. Обичам да използвам знаците и символите на миналото, защото това е култура, на която всички ние принадлежим, а за дизайнера е важно да я трансформира в нова, модерна форма.
Кои са вашите най-известни клиенти?
Боно от „Ю Ту“, Шиниъд 0’Конър, Джулия Робъртс и други като групата „Тейк дет“… Много са, а сред тях има и манекени.
Какъв е вашият собствен стил на обличане?
О, аз много обичам да се нося удобно и когато нещо ми легне, мога да не го свалям с години. Непретенциозен съм, а и се привързвам към дрехите си. На моята възраст и с моята фигура човек държи да му е преди всичко удобно в дрехите, които облича.
Какви са водещите тенденции в съвременната мода?
Мисля, че това са тъканите. Развитието на съвременната мода се основава на новите материи, които бяха създадени напоследък. Ролята на тъканите вече е водеща! Благодарение на тях могат да се сътворят чудесни нови неща, с нова линия и облик. Който знае как да ги използва, може да постигне много в областта на дизайнерските решения.
Бихте ли ми казали каква роля отделяте на манекените във вашите ревюта?
Аз обичам да работя с различни модели. Сред тях са Наоми Кембъл, Кристи Търлингтън, Линда Еванджелиста, Хелена Кристенсен, но също така работя с млади, сега налагащи се фотомодели. Мисля, че е важно да дадем шанс на младите, да им предложим възможност да се утвърдят. Разбира се, по-лесно е да работиш с професионалните топмодели, но е важно да подпомогнем и младите.
Каква е според вас връзката между модата и свободата?
Мисля, че свободата в модата се изразява в това творците да бъдат оставени максимално самостоятелно да могат да осъществят напълно себе си. Добрите студенти могат да съчетаят своето вдъхновение и вижданията си с общите, със световните тенденции. Най-качественият резултат постигат онези, които успяват да въплатят в едно традиция и настояще. На един му се удава по-лесно едно, а на друг – друго, но тайната е в способността да комбинираш, да съчетаваш нещата.
Какви облекла ще правите в бъдеще?
Искам хората, които носят моите дрехи, да бъдат щастливи. Ще се радвам, ако успея да направя това в бъдеще. Разбира се, ще се ръководя също и от новите тенденции, но най-важното за мен е облеклата, които правя да са красиви и да носят щастие.
* * *
Представяме на вашето внимание още едно интервю с дизайнера Джон Роша на сайтът La Petite Anglaise /http://www.lapetiteanglaise.com/, направено няколко дни преди седмицата на модата в Лондон с представяне на колекции есен/зима 2013 г.
Какво ви подтикна да се отклоните драстично от монохромния тип мода този път?
Времето, прекарано в Южна Франция, цветовете на ландшафта – това ми повлия изключително много както за пролетно-лятната, така и за тази колекция.
Вашите проекти са повече произведения на изкуството, отколкото дрехи. Колко време отнема да се направи една такава скулптура за модния подиум?
Това зависи от индивидуалността на материята и на самата дреха – може да отнеме две седмици, понякога и много повече. Така е, ако искаме да се направи с екип от хора, които работят на ръка – украсяват или плетат, разбира се, и с участието на много техника.
В бранша сте от много години – трябва да сте се предпазили от много възходи и падения по време на кариерата си, но явно сте излезли невредим. Какво е най-голямото предизвикателство, пред което трябваше да се изправите?
Най-голямото предизвикателство е проектиране на колекция всеки сезон, която трябва да вълнува и вдъхновява в същото време.
Освен главно в модата, вие сте работили в различни сътрудничества – рязано кристално стъкло за Waterfords, изработвате стоки за дома Debenhams, както и сте правили интериора за хотел „Морисън” в Дъблин и сградата „Орион” в Бирмингам. Откъде идват тези алтернативни сътрудничества? Как балансирате работата си в тези различни творчески области?
Сътрудничеството ми се гради на база на моите идеи и въз основа на моята философия за дизайна. Прекарвам между шест и осем месеца в годината, през които работя на модния подиум с колекции, а останалата част от времето си изразходвам в разработване на идеи за други проекти. Имам добър екип, който допринася значително за живота на тези идеи.
През последните 20 години със сигурност сте имали драматични промени, свързани с възхода на онлайн пазаруването и дигиталните медии. Какво ви повлия и засегна най-много?
Тази промяна не ме засегна значително, но в момента работим за развитието на нов онлайн магазин, което е доста вълнуващо начинание.
Какъв съвет ще дадете на някого с надеждата за кариера като моден дизайнер?
Намерете своя собствен глас, работете усилено и следвайте мечтите си!
Какво да очакваме от есенно-зимната ви колекция?
Един нетрадиционен и неочакван цвят за зимата.
Превод на интервюто Лилия Желева
Бележки:
- Vogue Biography – Internet – Vogue Who’s Who и пресдосиета от прес центъра на Лондонската седмица на модата, респ. 1996 и 1997 години
- Срещата ми и интервюто, взето от Джон Роша, бе в Кейптаун, Южна Африка, през ноември 1995 година, когато се провеждаше финала на световния конкурс за млади дизайнери за Международните награди)! мода „Смирноф“. Г-н Роша бе един от членовете на международното жури.
Снимки:
1. Дизайнерът Джон Роша.
Фото: http://www.topnews.in
2. Любомир Стойков и Джон Роша в Кейптаун, Южна Африка, през ноември 1995 г.
Фото: © Личен архив на Любомир Стойков
3. Любомир Стойков разговаря с Джон Роша в Лондон през февруари 1996 г.
Фото: © Личен архив на Любомир Стойков
4. – 5. Модели от колекцията на Джон Роша – пролет-лято 1997 г.
Фото: © First View – Internet
6. Модел от колекцията на Джон Роша – есен-зима 1998/1999 г.
Фото: © First View – Internet
7. – 12. Модели от колекцията на Джон Роша – есен 2012 г.
Фото: http://www.style.com
13. – 18. Джон Роша и модели от колекцията му пролет 2013 г.
Фото: http://www.style.com
19. – 24. Модели от колекцията на Джон Роша – есен 2013 г.
Фото: http://www.style.com
Източник: www.style.com