Над 160 000 души посетиха Националния събор на овцевъдите в България, който се проведе от 8 до 10 май край Петропавловския манастир до Лясковец.
Четвъртото издание на събора се организира от Сдружение „Национален събор на овцевъдите в България“ и Национална асоциация за развъждане на Синтетична популация Българска млечна (НАРСПБМ) с председател Симеон Караколев и със съдействието на Министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.
Народната певица Валя Балканска посрещна първите посетители и официали гости на Националния събор на овцевъдите в България, който започна на 8 май край Петропавловския манастир до Лясковец. Гласовитата родопчанка изпълни под звуците на каба гайда песента „Рипни Калинке“.
Съборът започна с тържествен водосвет и фолклорни изпълнения на федерациите на каракачаните и на армъните в България. Официални гости бяха министърът на земеделието Десислава Танева, дипломати, депутати, кметовете на Велико Търново, Лясковец, Елена, Стражица, представители на браншови организации от 14 държави и други. „Това е най-доброто и мащабно издание на Националния събор на овцевъдите. Тук виждаме много фолклор и занаяти и се надяваме всичко това да води към обединяването на българската нация и нейния път към просперитета“, пожела министър Танева и съобщи, че застъпените площи на земеделските стопани по кампaния за Директни плащания 2014 ще бъдат изплатени на земеделските стопани до 15 май. Министър Танева разгледа целия събор на площ от 100 дка и 4600 кв.м. изложбени пощи с временни съоръжения.
През първия ден на събора започна и Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце”. Хиляди посетители видяха на 8 май кулинарното шоу на Ути Бъчваров, на когото министър Десислава Танева сподели своя рецепта за баница. Шест участника се включиха в атрактивното състезание по ръчна стрижба на овце. Първи за 13 минути мериновото руно на североизточна българска тънкоруйна овца свали Георги Кръстев от Нови Пазар. Втори за 18 минути задачата изпълни Мустафа Ахмедов от село Цариче, а трети се класира Февзи Ахмедов от село Орлово.
Вечерта в първия ден на събора гостите имаха възможност да се насладят на емблематичното шоу „Звук и светлина“ на историческата крепост Царевец.
По покана на главния организатор Симеон Караколев, ВИП гости на събитието бяха посланици на много европейски държави и известни личности, сред които Ернестина Шинова, Андрей Слабаков, Гери Дончева, Ива Екимова, Цветелина Бориславова и други. Ернестина и Андрей бяха сърдечно посрещнати от своята приятелка Валя Балканска, посетиха фурната на „Хлебни къщи“, чеверметата на събора, а при Ути Бъчваров се срещнаха с Гери Дончева. Тя пък хареса най-много малките бебета агънца от порода мини-камерунска овца, също и таланта на най-малките участници в певческия конкурс „Заблеяло ми агънце“. Ива Екимова влезе в ролята на Пепеляшка, като пристигна в култовия момент на състезанието по доене на овце. Тя беше впечатлена от бойните умения на старите българи в спектакъла „Багатур“ и майсторското обезкостяване на агнета.
Другите атракциони от програмата на 9 май бяха: шоу с кучета, публично месене на хляб и състезание по теглене на товари с най-големите коне-тежковози. През втория ден на събора в разгара си беше и фолклорният конкурс „Заблеяло ми агънце“. А Междувременно се проведе И Кръгла маса, на която представители на браншови организации представиха овцевъдството в страната си и перспективите в сектора.
Народни борби и гигантски агнешки кебап бяха сред най-големите атракциони в последния ден на Събора на овцевъдите. Жени спечелиха едно от най-оспорваните състезания – ръчното доене на овце. Безспорни фаворити в надпреварата бяха сестрите Василена и Ива Иванови от село Лехево. Василена се класира първа сред деветнайсете участници и издои 2,100 литра мляко за 14 секунди. Втори с издоено мляко 1,300 л. за 115 секунди стана Мустафа Ахмед от село Царице, а трети се класира най-малкият участник в състезанието и сестра на победителя Василена Ива Иванова, на 11 години. Журито присъди поощрителна награда на още една жена – Юлия Стефанова, която се яви на състезанието облечена в мъжка народна носия и с изрисувани мустаци.
Голямата атракция в последния ден бе Ути Бъчваров, който сготви курбан в исполински 1000-литров казан и агнешки кебап в тиган, направен от стар локомотив. За кебапа Ути използва 100 връзки лук, различни зелении и огромно количество агнешки мръвки, които бяха разфасовани по време на състезание по обезкостяване на агнета.
Над 130 участника, сред които девойки и 30 деца, се включиха в народните борби. На тепиха излязоха и състезателите от Националния отбор по свободна борба за мъже. Публиката въодушевено аплодира шампионите Георги Вангелов, Радослав Величков, Михаил Ганев, Мирослав Киров и Любомир Стойчев, които се готвят за започващия след месец Европейски шампионат в Баку.
В последния ден на Събора бяха връчени и наградите в Националния фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“. Голямата награда за изпълнение на песента „Заблеяло ми агънце“ бе присъдена на Гюнайдън Алев от Севлиево.
В раздел „Народни инструменти“ индивидуални изпълнители, първа възрастова група, първа награда спечели Матей Станев т ОУ „Антон Страшимиров“, Варна. При професионалистите във втора възрастова група призовото място спечели Борислав Алексиев от ПУИ „Панайот Пипков“, Пловдив, и Дамян Йорданов. В трета възрастова група професионалисти първото място бе за Явор Бобев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
При камерните състави и групи в раздел „Народни инструменти“ първата награда бе присъдена на ДЮФА“Българче“ (Велико Търново). В раздел „Танцово изкуство“, категория „Сценични танци“ призовото място в първа възрастова група спечели танцова формация „Радостина“ (Свищов), а във втора възрастова група – Ансамбъл за автентичен фолклор при НЧ „Дочо Михайлов“, с. Бабук. Във „Фолклорни хора и игри“ най-добри бяха ДФА „Шарено герданче“ (Търговище) в първа възрастова група и ТФ „Фолклорна магия“ при НЧ „Свобода -1897“ от с. Гурково във втора възрастова група.
В категория „Обичаи и обреди“ първите места двете възрастови групи грабнаха танцовата група към ДДЛРГ „Незабравка“ и Ансамбъл за изворен фолклор „Гайдуница“ от с. Подем. Тази година при обредните хлябове отличието бе спечелено от Дарина Русева, НЧ „Просвета 1915“ (Русе), а в раздел „Пеене и словесен фолклор“ журито определи като най-добра Христина Димитрова от с Лясково.
Като най-добри от 180 творби в конкурса за деца и младежи „Нарисувай“ на тема овцевъдство във възрастовата група до 13 години първа награда спечели Александра Божанова от Полски Тръмбеш, а във втора възрастова група бе отличена Ивелина Чалъверова от Елена.
В неделния ден на Събора се проведе изложба и дефиле на българско овчарско куче, конкурс за най-вкусно сирене и кашкавал и аукцион на овце, кочове, агнета и кученца.
Колоритният събор на овцевъдите завърши с гала-концерт на победителите от фолклорния конкурс и програма с оркестър „Канарите“.
Снимки:
1 – 6. Моменти от първия ден на събора.
7. – 8. Гери Дончева си хареса малки агънца.
9. – 10. Андрей Слабаков и Ернестина Шинова бяха сред гостите на събора.
Фото: Божидар Марков/ PHOTOGROUP
11. – 12. Ива Екимова също успя да се наслади на атракционите на събора.
Фото: Личен архив