* Национална кампания за рисковите фактори за здравето
и развитието на младите хора
Според изследване, проведено от Национален център по опазване на общественото здраве, за да растат младите хора здрави и щастливи, е необходимо да се въведе здравно образование в училище, както и да се осигури възможност да се създават и поддържат навици за здравословно хранене сред учениците. Не по-малко важни за младите хора са спортът и редовното му практикуване, добрият психоклимат в училище и качственото здравно обслужване на учениците. Необходимо е сериозно да се противодейства на насилието в училище, а цигарите, алкохолът и наркотиците да бъдат изгонени от там. И от живота им. Рисков фактор за здравето и развитието на младите хора е също и интернет. Затова е важно целенасочено да се работи за осигуряване на алтернативни форми на развлечение.
Според националното представително проучване сред младежи между 13 и 18 години, 78 % от тийнейджърите вярват на родителите си. От друга страна 25% имат проблеми вкъщи. 80% от младите хора в България се чувстват щастливи. И все пак близо 60% са се сблъсквали с насилие в училище или на улицата, а всеки четвърти – у дома.
Щастието за тийнейджърите е: любов, нещо хубаво, радостни новини, приятелство, усмивка, пари и богатство. Децата са щастливи в най-голяма степен заради приятелите и семейството, след това заради любовта, компютъра, спорта и др. Учението, смъртта, лъжата и предателството натъжават младите хора.
Половината от тийнейджърите научават за секса от свои приятели или от интернет. Над 40% прекарват в мрежата повече от два часа всеки ден. По-малко от 1/3 от младите между 15 и 18 г. спортуват редовно.
Мнението им за алкохола, цигарите и тревата:
Употребявал съм:
Алкохол – 65.6%
Цигари – 43,6%
Трева – 9.2%
Одобрявам:
Употребата на алкохол – 41.8%
Тютюнопушенето – 30.4%
Безразлично ми е кой какво употребява – между 20 и 30 %
Първите четири най-големи проблема на младите хора между 13 и 15 години са: тютюнопушене, нездравословно хранене, употреба на алкохол, насилието в училище. Първите четири най-големи проблема на младите хора между 16 и 18 години са: насилието в училище, употребата на наркотици, престъпност, насилие в семейството. Младите хора споделят проблемите си с родителите си (30,4%), приятелите (30,3%), в интернет (4,6%). Едва 3,4% ги споделят с учители.
Кой може да реши проблемите на младите хора?
Семейството – според 25,5%
Самите те – според 12%
Никой – според 9%
Институциите – според 8,7%
31% нямат отговор
Снимки:
– 2. Любовта и интернет правят тийнейджърите щастливи
– 4. Близо 1/3 от тийнейджърите, участвали в изследването, не знят кой може да реши проблемите им.
– 6 . Употребата на алкохол и нездравословното хранене са сред най-рисковите фактори за здравето и развитието на младите хора.
Редовното спортуване е от първостепенна важност за младите хора.
Фото:
Източници:
Национален център по опазване на общественото здраве