ЕМО СУБКУЛТУРАТА – ОПАСНАТА ЖИВОТОСПАСЯВАЩА ЕМОЦИЯ
Кристина Пайташева
В днешно време различните субкултурни направления са разнообразни и взаимопроникващи, но при по-голямата част от тях е водещ признакът музика и преди всичко такава, която е с дългогодишна история, превърнала се в класика за много поколения. И ето че напоследък особено силно нашумя едно много по-различно от всички субкултурни направления явление, наречено емо стил. То е различно не само по начина си на обличане, по типовете музикални предпочитания, по типа поведение, но и е различно по начина, по който разбира света и себе си. Това е една до голяма степен „тъжна” субкултура именно заради начина, по който тя възприема обкръжаващата я действителност.
Дефиниция и произход на eмо субкултурата...
Емо субкултурата е съчетание от пънк рок и хардкор тенденциите. От етимологична гледна точка името emocore произлиза от emotional hardcore (от англ. – емоционален хардкор) и неговите корени са във Вашингтон в средата на 80-те. За основатели на емокор течението биха могли да бъдат посочени Rites of Spring, Embrace и Rain.
Постепенно с понятието емокор започват да се определят хардкор пънк групи, които започват да добавят мелодични елемени към своите парчета. Тъгата, любовта, чувството за вина са основни теми в лириката на емокора. Емо стилът би могъл да бъде окачествен като „рок музика с емоционално-лирически елементи”. Това дори и така не би могло да бъде окончателната дефиниция, тъй като все още текат дебати относно това как точно да бъде дефинира на емо тенденцията.
Емо културата продължава да се развива и през 90-те и до днес продължава да се радва на популярност след младежта. Цяло едно тийнейджърско поколение наследява наименованието емо и младите започват да се наричат емо-та. Мелодраматичното поведение и облекло привнасят нов вкус на музиката. Тази субкултура е може би една от най-популярните и най-обсебващи съзнанието на младите днес.
Първоначално мислен като музикален жанр, емокорът днес е субкултурен феномен, който обединява в себе си музика, поведение, мода, стил, начин на живот. Ценностите, изразявани чрез музиката, се състоят от емоционални теми, често асоциирани с отчаянието, носталгията, разбитото сърце, надеждата и самоненавистта.
Емо-ционалната мода...
Интересна и противоречива е модата на емо представителите. Шеметни прически, съчетани със спортно облекло, с много аксесоари и тежък грим – това са най-отличителните характерни особености на емо модата, която има своите разновидности и модификации.
Един от най-важните знаци, характеризиращи емо субкултурата е начинът на оформяне на косата. Прическите при емо-тата са унисекс – еднакво добре прилягат и на момичета, и на момчета. Обикновено емо прическата е къса, боядисана в черно или най-много в тъмно червено. Всеки ден на емо маниака са му необходими тонове гел, за да оформи прическата си по възможно най-култовия начин.
Характерна особеност на емо прическата е бретонът. Той е може би най-дългият елемент от емо косата, който се пуска плътно над едното око, като по този начин покрива почти половината от лицето. Обикновено той се изправя с помощта на преса и се фиксира с гел или вакса. Косата на тила е разрошена, отново фиксирана с различни стилизиращи продукти.
Във виртуалното пространство всеки един кандидат-емо би могъл да намери точни напътствия в своето търсене как да стане емо. Съществуват множество клипове, които нагледно обясняват по какъв начин да се оформи прическата вкъщи, какви стилизиращи косата продукти да се използват и т.н. За да се получи сполучлива емо прическа дори не е необходима намесата на фризьор – достатъчно е малко въбражение и помощта на някой добър приятел.
Друг, не по-малко интересен за разглеждане елемент от визията на емо представителя е облеклото. Тесни дънки и тишъртки, на които най-често е отпечатано името на любимата емокор банда, скейтърски кецове, шарени дълги чорапи, множество аксесоари, значки, гривни – тези и още много интересни атрибути характеризират вида на емо-ционалния младеж.
Като цяло емо-тата не дават особено много пари за дрехи, те са склонни дори да изработят ръчно дрехите, които ще носят – още един белег за тяхната нестандартност. Емо-тата не робуват на дадена марка, чийто кецове на всяка цена трябва да притежават.
Гривни, колани с капси, шапки – всички те са разнообразни и разноцветни и противоречат на измъчената и раздираща се душа на емо представителя. Също много често срещан аксесоар е халката, пробождаща долната устна на младия субкултурен човек.
Емо-ционалната същност на субкултурната младеж...
По своята природа емо представителите са изключително чувствителни натури. Психолозите ги определят като интроверти, нямащи желание да контактуват с обкръжаващия ги свят. Затова и те намират поле за изява в поезията. Стиховете, които творят, са мрачни, потискащи, депресивни и навявят чувство за тъга и носталгия. В това отношение те до голяма степен си приличат с готиците. Животът и болката са основни теми в поезията на младите творци. Специалистите съветват родителите да обръщат повече внимание на своя субкултурен човек вкъщи,
защото именно този начин на живот на младите води до неща, за които ще стане дума малко по-надолу в текста и които са непоправими.
Всъщност този тип младежи, както и всички останали, имат нужда от любов и я търсят непрестанно. Именно в процеса на това свое търсене те попадат в мрачните дълбини на душата си и отчаяно страдат. Те страдат и плачат, слушайки любимите си емокор банди – единствените, които ги разбират.
За всички тези емоции, характерни за емо-тата, е особено важен възрастовият момент. Обикновено емо маниаците са във възрастовата група 12-18 години, когато те са особено емоционално и психически лабилни и именно тази тенденция се явява отдушник за повечето млади емо последователи. Като прибавим към това и факторът „семейни проблеми” рецептата е перфектно изпълнена и истинският емокор представител е готов.
Както при всяка една субкултура, така и при емо субкултурата съществуват множество стереотипи. За пример биха могли да послужат тези за самоубийствата, вампирския характер на проповядваните от тях идеи и много други. Разбира се, има младежи, които взимат разрушителни за тях решения, но не можем да кажем, че всички са такива. Напротив – това е една много интересна, сравнително нова и недостатъчно изследвана субкултурна тенденция, която не бива да пренебрегваме, а да се опитаме да разберем.
Освен музиката и поезията има и още едно място, където емо представителите се чувстват сред свои хора. Това е MySpace – в тази общност те наистина могат да намерят съмишленици в лутанията на своето съзнание.
Опасната емо субкултура...
Емо субкултурата нашумя много в последните години с негативните събития, които разтърсиха родители и общественост. Оказва се, че ценностите и вярванията, които емо културата проповядва са изключително опасни най-вече за здравето и за живота на младите. Тук обаче не става дума за алкохол и цигари, а за нещо много по-опасно и страшно, наречено самоубийство. Емо общностите решават своите проблеми като се самоубиват ритуално.
Дори и у нас тези трагични събития са факт, на които станахме свидетели „благодарение” на медиите. Преди няколко месеца две 14-годишни момичета хвърлиха в ужас обществото, прерязвайки си ритуално вените. Девизът, в който те вярвали бил „Кухнята, ножът, вените, край на проблемите!”. И това не е единственият случай. Във виртуалното пространство информацията за такива трагични събития изобилства. Емо-тата вярвали, че след смъртта си те ще се преродят и ще отидат в друг по-добър свят.
Множество сайтове и блогове за емо културата използват доста плашещи фонове, които не би следвало да се подминават с лека ръка от психолози и специалисти в областта. Изобилстват анимирани сайтове, където за фон служат деца с опрени в слепоочитията дула на пистолети, разбити сърца и кръв. Това е още един белег, който свидетелства за явната опасна философия на емокор представителите – а именно самоубийството.
В медийното пространство често се срещат статии с тревожни заглавия и шокиращ снимков материал, които имат за цел да разбудят заспалото обществено и родителско съзнание и да кажат колко много болка са събрали децата им и колко много те имат нуждат от тях. Въпреки това обаче, именно поради създаването на негативна аура около темата емо субкултура започват да излизат материали, разглеждащи емо субкултурата като всяка една нормална младежка субкултура със своята моментност и чувствителност, със своята преходност и разноцветност, със своята поетичност и разноликост.
Емо субкултурата – опасна или животоспасяваща...
След всичко казано, сега пред нас стои въпросът до колко трябва да се страхуваме от тази тенденция, до колко трябва да бъдат опазени децата и как да се превърне негативизмът в тази тенденция в позитивизъм. Емо културата е изключително опияняваща, разнолика и разнообразна. Но в нея има вкоренени и дълбоко негативни посоки на мислене, които младият човек трябва да има предвид и да не се поддава на тях. Всеки един тийнейджър има право да бъде такъв, какъвто е, независимо на кое субкултурно направление е поддръжник. Важното е да се радва на това, което е, на живота, който живее и на това, в което вярва. А младият човек би следвало да вярва в доброто, красивото и позитивното. Емо субкултурата е и такава. Дано младите хора успеят да вземат само хубавите й страни...
Снимки:
1. Емо представители
Фото: © http://www.teenproblem.net/s/1375.html
2. Емо представителка
Фото: © http://izkustvoto.com/content/blogcategory/42/82/
3. Емо представителка
Фото: © http://zxzwblog.com/2008/05/28/emo-post/
4. Емо прически
Фото: © http://www.emo-hairstyles.info/
5. Емо прическа
Фото: © http://www.emo-corner.com/emo-hair-cuts/
6. Емо кецове
Фото: © http://www.wikihow.com/Be-Emo
7. Емо представител
Фото: © http://uncyclopedia.org/wiki/Emo
8. Емо представителка
Фото: © http://www.sohos.co.uk/acatalog/emo-clothing.html
9. Емо анимация
Фото: © http://piczz.net/details.php?image_id=2952
10. Емо анимация
Фото: © http://www.skem9.com/layouts/reviews.php?layout=61674
11. Емо анимация
Фото: © http://www.jellymuffin.com/images/emo/?page=1
12. Емо представители
Фото: © http://www.dnes.bg/article.php?id=49671
13. Любимата емокор банда My Chemical Romance
Фото: ©http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/the_web/article3895757.ece
Видео:
1.How to be emo?
2.My Chemical Romance – The Black Parade
3.My Chemical Romance – I’m Not Okay
4.My Chemical Romance – I Don’t Love You
5.Embrace – Gravity
6.Embrace – Ashes
Прочетено: 20265 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 11, Юни 2008
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 10: СУБКУЛТУРАТА НА ШОК РОКА – ЕДНА ШОКИРАЩА ТЕРАПИЯ
БРОЙ 9: ФЕШЪН СУБКУЛТУРАТА – модният писък НА ХХІ ВЕК
БРОЙ 8: ГРАФИТИ СУБКУЛТУРАТА – ИЗКУСТВО, КОЕТО НЯМА АНАЛОГ
БРОЙ 7: ЧЕРНО-БЯЛАТА ЯМАЙСКА ДУШЕВНОСТ, ВЪПЛЪТЕНА В СКА СУБКУЛТУРАТА
БРОЙ 6: ПРЕДРЕШЕНИЯТ САТАНА В ЛИЦЕТО НА БЛЕК МЕТЪЛ СУБКУЛТУРАТА