СКЕЙТ ПАРК СУБКУЛТУРАТА – МИКС ОТ ЕМОЦИЯ, ДВИЖЕНИЕ И САМОКОНТРОЛ
Кристина Пайташева
Огромни рампи, скокове във въздуха и много адреналин са ключовите думи, характеризиращи скейт парк маниаците. Това е сравнително нова за България мода, но не толкова нова за света. Скейтърите вече като че ли се умориха да се пързалят със скейтборд по равна повърхност и решиха да се изкачат по-нагоре във висините, където скоростта и емоцията са особено силни.
Корени на скейт парк субкултурата
Името на този вид субкултура идва от думите “skateboard” и “park” и това са младежи, които усъвършенстват уменията си със скейтборда, правейки сложни пируети върху големи съоръжения, специално пригодени за този вид спорт. В САЩ съществуват както обществени, така и частни скейт паркове, но тук ситуацията съвсем не е такава. Не само, че почти или съвсем няма частни, но и обществените са кът. На запад първите паркове се появяват през 70-те години, но стават особено популярни в края на ХХ век. Въпросните съоръжения много често са дело на самите скейт парк маниаци, които си изработват сами рамките, върху които да се пързалят.
За да стане човек един достоен член на скейт парк субкултурата е необходимо да спазва няколко прости правила на поведение, когато застане на скейт рампата. Ето и стъпките...
Спускането
Оставяйки настрана приятната емоция от карането на скейт, трябва да се има предвид факта, че самото спускане не е никак лесно. Скейт парк специалисти твърдят, че научаването на спускането е може би едно от най-сложните неща в усвояването на каране на скейт по рампа. И тук не става дума за много неща за учене, а повече за воля и упорство. И все пак ако човек е решил да се учи да кара на рампа, той трябва да се научи да се спуска „удобно” със скейта си. За начинаещите скейт парк маниаци е добре първо да се научат да карат добре по равна повърхност и чак след това да са качат на рампата. Защото веднъж спуснал се, човек набира скорост и той трябва да се чувства уверен в уменията си да кара скейт.
Проверка на рампата
Когато човек се качи за първи път на рампа е най-добре първоначално за покара в най-ниската част на рампата. След това е необходимо да се направят едно-две залюлявания, за да бъде осъществен плавния преход между ниското и високото. Много е важно човек да се увери, че е с каска преди да направи това упражнение. Объркването по време на спускане е „чудесен” начин човек да удари главата си много жестоко, което ще му позволи никога повече да не кара скейт. Затова е задължителна употребата на каска. Ако човек не е свикнал да се пързаля върху такава повърхност, каквато е тази на рампата, то е много важно първоначално да свикне добре с нея, преди да започне да се спуска. Усещането за бетон, за дърво и за метал под краката на скейтъра са много различни и затова е от изключително важно значение да се усвои именно навикът да се кара по различни повърхности. Различните колелца на скейтбордовете са предназначени за различни повърхности. Поради тази причина е важно човек да знае къде ще се пързаля, за да може да избере подходящия вид колела. Въпреки това, ако той е решил да кара и на рампа, и по улиците, няма да има проблем, защото по този начин ще се чувства значително по-сигурен на своя скейт, учейки се да кара на различни повърхности. Когато вече се почувства уверен в най-ниската част на рампата, то той вече би могъл да се качи на върха и да започне да се спуска.
Определяне на посоката
У нас такъв вид рампи са рядкост, но на запад те са големи и предполагат поне три посоки на движение. Стоейки на върха на рампата е важно човек да погледне надолу и да види на къде ще отиде в процеса на спускането. За начинаещите е добре да се избере такава дестинация, която позволява по-дълго пързаляне по плоската повърхност на рампата. Това им ще помогне да овладеят първоначалния страх от спускането и да се мобилизират за изкачването. Също много важно правило е човек да не се фокусира върху останалите спускащи се, а да се отпусне и да гледа в посоката, в която отива.
Позициониране на скейтборда
Скейтът се поставя на корниза на рампата и се застопорява с крак. Задните колелца трябва да опират в края на рампата. По този начин се задържа скейта със задния крак, а предният застава право пред задния в предната част на скейта. Предните колелета остават във въздуха, поклащайки се преди самото спускане.
Тежкото стъпване
Когато и другият крак вече е стъпил на скейта, започва същинската част. По време на спускането е възможна появата на страх, но 80% от този страх идва от неправилното стъпване върху скейта. А то трябва да бъде наистина с цялата тежест на тялото. Но за целта човек трябва да повярва, че съществуват само той и неговата дъска и те двамата ще осъществят спускането по рампата. Трябва да е налице сливане между скейтъра и дъската на колела и спускащият се трябва да се почувства посветен да осъществи желанието си да полети и да се чувства свободен. Човек трябва да е убеден, че всяко следващо спускане ще бъде още по-лесно от предходното. Мислейки в тази посока, спускането става по-забавно и интригуващо и кара човек да иска още и още.
Ето и тайната на скейт парк маниаците – умението на спускането е много важен момент, но най-важна е увереността в себе си. Човек трябва да знае, че всичко е в главата му. Ето това е и основната отличителна черта на скейт паркърите от останалите спортни маниаци. И това е, че най-силният ти опонент си ти самият. Затова, когато човек вземе решение за практикува този вид субкултурна мания, той решава да тренира умението си за самоконтрол.
Карането
Вече спуснал се от върха на рампата, човек е набрал определена скорост и може само и единствено да почувства вятъра покрай себе си, да релаксира с леко присвити колене и просто за кара, чувствайки удоволствието от движението. Колкото е по-висока рампата, толкова е и по-висока скоростта.
Безпокойството при спускането
Най-често срещаният проблем при учещите се да се спускат е недоброто поставяне на предния крак върху скейта. Обикновено кракът се поставя по-бавно и леко, а трябва да бъде обратното – бързо и тежко. Но това разбира се, се научава с течение на времето и с много тренировки. В момента, в който тежестта на тялото натежи надолу, спускането започва. Човек трябва да усети, че и четирите колела са на повърхността на рампата, защото в противен случай ако предните две колела не я докоснат, е възможно много лошо падане от подхлъзването назад.
Друг много често срещан проблем е свалянето на задния крак от скейта и поставянето му на рампата. Всъщност увереността в собствените възможности е ключът към успешното спускане. Някои хора се притесняват от факта, че не са сами на рампата и от чуждите неодобрителни погледи и затова губят контрол над дъската. Затова за начинаещите скейт парк маниаци е препоръчително да изберат час, в който няма хора на рампата и така те нямат да се притесняват при евентуални грешки.
Екипировка и стайлинг аксесоари
Облеклото на почитателите на този вид субкултура е много разнообразно и многоцветно. Скейт парк маниаците са новите скейтъри, които днес се спускат по рампи и летят във въздуха. Но тяхната екипировка почти не се различава от тази на скейтърите. Разликата е в осигуряването на по-голяма обезопасеност на спускащия се в случай на падане.
У нас екипировката за едно такова удоволствие е сравнително скъпа, но за истинските маниаци няма граници и те дават мило и драго, за да притежават заветните аксесоари. На запад професионалните аксесоари и екипировката за скейт парк е огромна индустрия, която носи големи пари. Всички елементи от стайлинга на скейт маниака са артикули на определени култови марки и те са неизменна част от визията му. Като се започне от малките неща като портфейл, ключодържател, шапка, мине се през скейтборда и се стигне до кецовете, ти-шъртите, панталоните, каската и т.н. Кецовете са може би най-важният елемент от скейт парк субкултурата. И има защо. Все пак основният двигател – краката – трябва да бъдат в нещо толкова удобно и меко, каквото са скейт кецовете. Те са изработени от специални устойчиви материали. Няколко са световно известните марки кецове, от които феновете няма как да не притежават поне един чифт. Това са DC Shoes, Etinies, és, Converse, Buffalo, Globe, Gravis, Osiris, Rip Curl и други. Разбира се, тези фирми предлагат не само кецове, но и ризи, блузи, суичери, панталони, джапанки и т.н. Но като цяло това са фирмите, пред които скейт маниаците се прекланят.
Скейт парк субкултурата – защо да бъдем част от нея?
Като всяко едно субкултурно направление и скейт парк маниаците имат свои специфични характерни особености. Една от най-важните е себедоказването. Тръпката от изживяването е водеща при скейт парк манията. Именно тази тръпка зарежда младите и практикувайки този вид спорт те изразяват себе си. Разбира се, скейт парк манията може да се разглежда и като вид изразходване на насъбрала се агресия и негативизъм у младите, но това е характерно не само за този вид спорт. За скейт паркърите това не е само хоби, но и начин на живот. Чрез скейта те заявяват себе си и се утвърждават като характери и начин на мислене. А тъй като повечето от тях са в тинейджърска възраст, практикуването на скейт парк е добре дошло за изграждането на навиците им за движение. Защото днес във века на компютрите, младите все повече и повече се обездвижват, а това води до затлъстяване и куп здравословни проблеми. Затова за младото поколение скейт паркът е идеалното място за трупане на положителни емоции и спорт. А благодарение на скейт парк манията се развиват не само навиците за движение, но и самоконтролът, самоувереността, умението за съсредоточаване и постигане на набелязана цел. А какво по-хубаво от такава комбинация...
ВИДЕО:
Снимки:
1. Скейт парк.
2. Различни видове скейтборди.
3. Рампа.
4. – 7. Екипировка за скейт парк маняци.
8. Рампа - определяне на посока.
9. Позициониране на дъска.
10. Тежко стъпване.
11. Каране.
12. – 13. Спускане.
Фото: www.shropshire.gov.uk, irocklabels.blogspot.com,
www.urbanramps.co.uk, www.sneakerobsession.com, www.a51.ca, blog.extremepie.com
Използвани източници:
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Skateparks
2.http://bg.wikipedia.org/
3. http://www.gocolumbiamo.com
4. http://skateboard.about.com
5. http://en.wikipedia.org/wiki/Skate_shoes
6.http://www.allacademic.com
Прочетено: 12770 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 14, Септември 2008
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 13: ПИЪРСИНГ СУБКУЛТУРАТА – РИСКОВАНА МАНИЯ ИЛИ МАНИАКАЛЕН РИСК
БРОЙ 12: СИЙН СУБКУЛТУРАТА – НОВИТЕ ЕМОТА ИЛИ ТЯХНАТА ПО-ДОБРА ВЕРСИЯ
БРОЙ 11: ЕМО СУБКУЛТУРАТА – ОПАСНАТА ЖИВОТОСПАСЯВАЩА ЕМОЦИЯ
БРОЙ 10: СУБКУЛТУРАТА НА ШОК РОКА – ЕДНА ШОКИРАЩА ТЕРАПИЯ
БРОЙ 9: ФЕШЪН СУБКУЛТУРАТА – модният писък НА ХХІ ВЕК