ДАРК УЕЙВ СУБКУЛТУРАТА - МРАК, СИНТЕЗАТОРИ И ДРАМАТИЗЪМ В ЕДНО
Кристина Пайташева
Движението дарк уейв се появява в края на 70-те години, съвпадайки с популярността на ню уейва и на пост пънка. Базирайки се на основните принципи на тези музикални направления, дарк уейвът се развива в посока тъмнина на посланията, сериозна лирика и оттенък на тъга. Дарк уейвът е неразривно свързан със стилистиката от края на 70-те и началото на 80-те години. През 80-те години една изменчива субкултура се развива в рамките на дарк уейва, чийто представители са наречени „уейвъри” или „дарк уейвъри”. Дарк уейвът е свързан също така до голяма степен и с готик движението.
Корени...
Понятието „дарк уейв” се появява през 80-те години, за да опише тъмната и меланхолична версия на ню уейва и пост пънка, в това число и на ранния готик рок. Тази тенденция препраща към групи като Bauhaus, The Cure, Gary Numan и Depeche Mode. С течение на времето различните дарк уейв жанрове като колд уейва и готик рока се смесват с елементи от електронната музика. Attrition, Clan of Xymox, Psyche, Pink Industry са едни от основните банди през 80-те години и са асоциирани с готик, дарк уейв и пост индъстриъл сцената.
След като движенията ню уейв и пост пънк постепенно изчезват в края на 80-те години, дарк уейвът оцелява и продължава с нови сили напред с групи като The Frozen Autumn, The Garden of Delight, Diary of Dreams. Всички тези групи следват утъпкания път на ню уейва и пост пънка от 80-те години. Много американски банди смесват елементи от дарк уейва с модерна електронна музика, доближаваща се до комерсиалната. Нека обърнем внимание на три от най-големите дарк уейв кумири на младите поколения.
ClanofXymox...
Съвсем наскоро през декември у нас гостува една от най-известните дарк уейв банди в световен мащаб - Clan of Xymox. Събитието се състоя в Парти центъра на 4-ти км. и изненада много приятно родните фенове, напоследък радващи се повече на присъствието на хард рок банди. Така или иначе такъв вид ексцентрична група също наелектризира българската публика със своето нестандартно звучене.
Clan of Xymox, известни също само като Xymox са холандска дарк уейв група, която се ражда през 1983 г. и се впуска в готическата стилистика още в началото на своята кариера. Групата променя името си от Xymox на Clan of Xymox, след което през 1985 г. триото издава едноименния си дебютен албум, който бива сравняван с Joy Division и The Cure. През 1986 г. излиза вторият им студиен албум „Medusa“, който е естествено продължение на мрачната и тягостна атмосфера, създадена още с дебютното им издание.
След като двама от членовете на Xymox напускат, към групата се присъединява бас китаристката Мойка Зугна, която отговаря и за арт оформлението на албумите на дуото. В две последователни години Морингс и Зугна записват албумите „Metamorphosis“ (1992) и „Headclouds“ (1993). След време Морингс преценява, че е време групата да направи значителни музикални промени, като към типичното за тях хорално звучене и хипнотични електро ритми се допълват нова гама стилове, водещи групата към стилистиката на денс музика от 90-те години. В последствие излизат албумите „Creatures“ (1999) и „Notes from the Underground“ (2001), които представят ново звучене, комбиниращо китари с електронна музика и доближаващо се до стандартния електро-готик стил, спечелвайки им още повече почитатели в готик средите.
Diary of Dreams...
Друга дарк уейв група, посетила през октомври София е Diary of Dreams - немска даркуейв група, чийто вокалист Адриан Хейтс е и създател на групата. Разчитайки почти изцяло само на себе си, Хейтс рядко използва цялата си група, освен когато е на турне. Адриан Хейтс е класически обучен китарист и пианист, който в последствие става басист на групата Garden of Delight. Той стартира самостоятелния си проект Diary of Dreams още през 80-те години, като по този начин дава име на групата си, инспирирайки се от една своя ранна композиция за китара - „Дневник на сънищата“. Албумът „Nigredo“ (2004 г., концептуален албум вдъхновен от митология, създадена от групата) е крачка назад към по-старото звучене на бандата, примесено с известно количество електронни ритми.
TheFrozenAutumn…
Вдъхновени от холандците Clan of Xymox, The Frozen Autumn са италианска даркуейв група, създадена през 1993 г. и характеризираща се със смесица от меланхолични вокали, готик уейв и електропоп от 80-те години.
The Frozen Autumn стартира като соло проект на Диего Мерлето, за да отрази впечатленията му от работата му с множество даркуейв групи в Торино. Певецът, кийбордист и програмист на синтезатор наема китариста Клаудио Брозио за най-ранните си студийни записи и живи участия, а през 1995 г. издава и дебютният си албум „Pale Awakening“. Албумът е добре приет от готик-уейв и дарк-романтик средите в Европа. Така през 1997 г. излиза следващият албум „Fragments of Memories“.
През 2000 г. Диего и Ариана са поканени от създателя на Clan of Xymox Рони Морингс да направят ремикс на песента „There's No Tomorrow“, включен в едноименния сингъл. Други любими групи и изпълнители, повлияли на звученето на The Frozen Autumn са Dead Can Dance, Cocteau Twins, X-Mal Deutschland, Дейвид Силвиан и Депеш Мод.
Дарк уейвът – субкултурата на ценителите...
В стилово отношение дарк уейвът до голяма степен се доближава до готик субкултурата. Черни дрехи, тъмен грим, множество аксесоари и мрачна потискаща визия са характерните особености за „тъмната вълна” с електронно звучене. Така или иначе дарк уейвът е и остава във времето музика за ценители, които виждат в посланията му не само мрак и отчаяние, а виталност и издигане над човешките слабости и пороци. Музика, достойна само за тези, които гледат на живота от философската му страна и градят културата си всеки ден.
ВИДЕО:
- Clan of Xymox – Louise
- Clan of Xymox – Stranger
- Clan of Xymox – A Day
- Diary of Dreams – Tears of Laughter
- Diary of Dreams – Colorblind
- Diary of Dreams – Painkiller
- The Frozen Autumn – This Time
- The Frozen Autumn – Silence is talking
- The Frozen Autumn – When you are sad
Използвани източници:
1. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Frozen_Autumn
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Clan_of_Xymox
3. http://en.wikipedia.org/wiki/Diary_of_Dreams
4. http://en.wikipedia.org/wiki/Darkwave
5. http://www.darkwaveart.co.uk/index2.html
6. http://darkwave.musicstack.com/
7. http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Dark-wave
8. http://www.waningmoon.com/gothica/articles/6660017.shtml
Снимки:
http://www.synth.ru/index.php?lang=eng&menu=2 – Diary of Dreams
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=182351652 – Dark Wave_1
http://www.culturevulture.net/Movies/DarkWave.htm - Dark Wave_2
http://images.google.bg – Dark_Wave_3
http://cn.last.fm/event/582154?setlang=zh – Dark_Wave_4
http://imaginarydark.blogspot.com/2007/10/birthday-massacre-violet-2004.html - Dark_Wave_5
http://www.musicfolio.com/modernrock/xymox.html - Xymox
http://www.mic.gr/Artist.asp?id=1408 – Xymox2
http://bg.wikipedia.org/wiki/Diary_of_Dreams - Adrian Hates, Diary of Dreams
http://the-frozen-autumn.labellos.de/ - Frozen Autumn
http://www.twilightrose.com/trnew/intie/TFA.htm - Frozen Autumn2
Прочетено: 7038 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 18, Януари 2009
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 17: НЮ УЕЙВ СУБКУЛТУРАТА – НОВАТА ВЪЛНА НА СТАРАТА КЛАСИКА
БРОЙ 16: ТРИИЗМЕРНОТО СТРИЙТ ИЗКУСТВО – СУБКУЛТУРАТА НА РЕАЛНАТА ИЛЮЗИЯ
БРОЙ 15: ДИСКОТО – СУБКУЛТУРАТА, КОЯТО НЯМА ВЪЗРАСТ
БРОЙ 14: СКЕЙТ ПАРК СУБКУЛТУРАТА – МИКС ОТ ЕМОЦИЯ, ДВИЖЕНИЕ И САМОКОНТРОЛ
БРОЙ 13: ПИЪРСИНГ СУБКУЛТУРАТА – РИСКОВАНА МАНИЯ ИЛИ МАНИАКАЛЕН РИСК