Одеркин субкултурата – нечовеци или хора в нестандартни одежди
Кристина Пайташева
Одеркин е субкултура, която е базирана предимно в Интернет пространството и до голяма степен се идентифицира като общество, различно от човешкото. Одеркин представителите смятат себе си за митични и легендарни създания, обясняващи вярванията си посредством прераждането и притежавайки нечовешка душа и прадеди.
Най-често срещаните създания одеркин се идентифицират като ангели, демони, дракони, елфи, извънземни, феи, върколаци, вампири и много други. Според наблюдатели, мисленето на одеркин представителите често се свързва с липсата на вяра.
Корени...
Най-старият Интернет документ, свидетелстващ за одеркин, е този на Elvenkind Digest. През 1990 г. стартира имейл комуникация от студент в университета в Кентъки за "елфи и заинтересовани наблюдатели". През същата тази 1990 г., нюзгрупи като alt.horror.werewolves и alt.fan.dragons в Интернет първоначално са създадени за почитатели на тези създания в контекста на фентъзи филмите и книгите на ужаси.
На 6 февруари 1995 г. документ, наречен "Национален манифест на елфите", бе публикуван в Юзнет, включващ групите alt.pagan и alt.magick. Там документът бил остро критикуван. Така или иначе, доста хора се свързали с истинския автор на манифеста.
Модерната одеркин субкултура преминала към тези елфски онлайн общества в началото на 1990 г., с първата записана употреба на термина „одеркин”, появил се през юли 1990 г. и модификацията „одеркинд” от април 1990 г. Вампирските и драконовски субкултури са свързани по някакъв начин с одеркин обществото и са смятани като част от тях от повечето одеркин представители, но те културологично са различни движения по същността си въпреки сходните им черти.
Одеркин смятат, че физическата им форма не определя или не обхваща напълно душевното им състояние, индивидуалност, психология или духовна природа.
Мислене и вярвания...
Одеркин представителите чувстват, че имат близка връзка, един вид афинитет, към друго животно или същество. Традиционно те са били митологични същества, като например фея или елф. По-късно, друг вид създания стават често срещани, включително еднорози, грифони, дракони, ангели и демони. С времето някои хора също започнаха да описват концепции за същества, които са били получени от митологични архетипове.
Въпреки необичайния й характер, субкултурата на одеркините не е посрещната със скептицизъм. Много хора приемат одеркин идентичността, за да оправдаят социалните трудности, през които преминават. Това е т. нар. синдром на наудачника. Другата причина за начина на мисленето им е, че те се заблуждават относно биологичните им данни. Идеята, поради която одеркин смятат, че са физически нечовекоподобни се разглежда като предизвикващ недоразумение факт. Някои членове на общността смятат, че това объркване произтича от незапознати хора с концепцията. Те сравняват одеркин субкултурата с психиатрични случаи като ликантропия и с разтройства на идентичността. Ако пък някой заяви, че се идентифицира като елф или грифон, то това би трябвало да се разглежда като форма на заблуда или халюцинация.
Противно на стереотипите, които са били запазени, повечето индивиди, които се идентифицират като одеркин, са напълно запознати с биологията и човешкото съществуване. Много одеркин представители притежават специални духовни и метафизически убеждения.
Причините...
Няма конкретно становище относно това какво кара човек да бъде одеркин. Разнообразни прояви са били наблюдавани, теоретизирани и изследвани, за да се разбере в крайна сметка какво кара хората да се присъединят към одеркин субкултурата. В тази връзка одеркин често се свързва с понятия като тотемизъм, които са се появили в човешката култура от древни времена.
Друга гледна точка е, че терминът одеркин до голяма степен показва една социална мрежа и не трябва, или не може да бъде използван както описание на отделните духовни убеждения или за описание на специална теория или обяснение за явление. Много хора използват одеркин общността да дискутират различни теми и да намерят един вид отдушник на своите размисли.
Феноменът одеркин не се среща често в традиционните медии. До този момент не съществува научно изследване, свързано с теорията на одеркин. Едно от първите издания, изследващи проблемите на тази субкултура е „Наръчник на одеркин”, пуснато в продажба през април 2007 година.
Така или иначе одеркин субкултурата представлява особен интерес за множество изследователи именно поради необичайния си характер. Нечовеци, вампири, елфи, еднорози – идентифицирани по какви ли не начини, одеркин е просто поредната нестандартна субкултура със собствено очарование.
Използвани източници:
1.www.therianthropes.com
2.en.wikipedia.org
3.www.otherkin.com
4.encyclopediadramatica.com
5.www.otherkinalliance.org
6.www.otherkincommunity.net
7.furry.wikia.com
8.www.otherkin.net
Снимки:
1.paganspace.ning.com
2.www.otherkinalliance.org
3.www.myspace.com
4.pjentoft.com
5.otherkin.wordpress.com
6.www.otherkin.net
7.unicorngrove.subject-expert.com
8.furry4life.ning.com
9.metropotam.ro
10. cots.forumcommunity.net
11. www.oddee.com
Прочетено: 6351 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 24, Юли 2009
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 23: СУБКУЛТУРАТА НА БОСОНОГИТЕ – НЕПОВТОРИМ ДОСЕГ СЪС ЗЕМЯТА
БРОЙ 22: Аз съм хейтърче, „обичам”...или що е то хейтър субкултурата?
БРОЙ 21: ФРИЙРЪН СУБКУЛТУРАТА – СПОРТ, ИЗКУСТВО ИЛИ ПРОСТО ЕКСТРЕМЕН НАЧИН НА ЖИВОТ
БРОЙ 20: КОСПЛЕЙ СУБКУЛТУРАТА – ПОКЛОН ПРЕД КОСТЮМА И ПРЕД ОЩЕ НЕЩО...
БРОЙ 19: Хипстър субкултурата – алтернативните противоречиви бунтари