Хардлайн субкултурата – строгите, но справедливи пазители на естествения ред
Кристина Пайташева
Хардлайн субкултурата е радикално движение, характеризиращо се с дълбоки екологични вярвания, идващи от стрейт едж хардкор сцената. Още от самата си поява движението прави опит за скъсване със стрейт едж и хардкор сцената. Първоначалните изявления по повод хардлайн обществото, както и последствалата литература, разгръща идеологията, нейното биоцентрично отношение към света и про-житейското отношение към аборта.
Вярвания...
Философията на хардлайн забранява на последователите си пушене или дъвчене на каквато и да било форма на тютюнево изделие, алкохолни напитки, използване на наркотични вещества или модерни лекарства. Хардлайнерите трябва да следват стриктно хранителен режим. Те много внимателно следват правилата, свързани със зачитането на човешкия живот и естествения ред. Хардлайнерите ядат само храни, които са вегетариански и относително естествени (например кафяв ориз вместо бял, изпарен тръстиков сок вместо бяла захар, органични продукти вместо конвенционални, натурални масла вместо хидрогенирани). Въпросите за правата на човека също са част от политиката на хранене на движението, и последователите били призовавани да избягват култури от третия свят като кафе, шоколад, захар, както и най-тропическите плодове.
Сексуалната политика на хардлайн движението била много консервативна. Сексът не бил позволен, а за основателна причина да се прави секс се смятало създаването на поколение. Хомосексуалността се разглеждала като анатема, порнографията се отричала, изкуствената контрацепция се избягвала, а относно аборта мнението било категорично против. Въпреки, че официалната хардлайн позиция относно секса, че единствената цел е чисто размножителена, много хардлайнери се оправдавали с освежителния ефект от секса в контекста на обвързването за потенциално потомство, предпочитайки да не използват изкуствени контрацептиви. Темите за аборта и хомосексуалността винаги са били източник на напрежение между хардлайнерите и останалите субкултури. Хардлайнерите винаги били силно синкретични - с течение на времето те усвояват влияния от исляма и множество други училища на мисълта.
Корени...
Хардлайн движението се ражда от хардкор и пънк-хардкор сцените през 90-те. Въпреки че един от основните принципи на хардлайнерите е, че тази субкултура винаги е съществувала под различна форма откакто свят светува, хардлайн идеологията до голяма степен е формулирана от Sean Muttaqi от бандата Vegan Reich. Хардлайн философията се корени в светостта на невинния живот, в идеята за неизменния естествен ред. Хардлайн тенденцията може да бъде описана като синтез от дълбока екология, стрейт едж, крайна форма на вегетарианство и свобода за животните.
Движението започва да привлича последователи след 90-те. Скоро след Vegan Reich се появяват други банди, като една от най-известните е Raid от Тенеси.
Много представители на хардкор сцената от Мемфис приемат хардлайн философията и започват да правят списания, да организират протести, ангажирайки се с директни действия срещу индустриите, които използват животните за материални цели.
След като движението вече се обособило и се почувствало като самостоятелно общество, много хардлайнери решили, че тяхната философия е абсолютно различна от политиката на стрейт едж и че двете направления трябва да се разглеждат като независими едно от друго.
В един от броевете на сп. "Vanguard" се съобщава за разпада на движението хардлайн. Според изданието, хардлайнерите може би ще останат да съществуват чисто идеологически, но не биха съществували като официална организация, а вместо това биха функционирали като ъндърграунд общество от подставени хора в други революционни организации, движения или субкултури.
Хардлайн банди и медии...
Сред хардкор бандите, които споделят хардлайн философията са Raid (САЩ), Recoil (САЩ), Pure Blood (САЩ), New Dawn (САЩ), Uprising (САЩ) и Talisman (САЩ).
Банди с хардлайн членове са Day of Suffering (САЩ), Ecorage (Германия), Vegan Militia (Германия), Birthright (САЩ), Abnegation (САЩ), Racetraitor (САЩ), Absence (Италия), Path of Resistance (САЩ), Sunrise (Полша), XsafeguardX (Великобритания), Slavearc (Великобритания), Unborn (Великобритания), Apostle (Швеция), Pain Runs Deep (Полша), Healing (Полша), Unsilent (Полша) и др.
Хип-хоп представители, присъединили се към хардлайн идеологията, били Naj-One (САЩ) и Amir Sulamain (САЩ).
Хардлайн публикации били факт в списания като "Praxis", "Destroy Babylon", "Contention Builder", "Declaration", "Unveil The Lies", "Defense, „Rescue and Survival", "S.E.A.L." [Straight Edge Animal Liberation], "Caring Edge", "Vanguard", "Eco War", "VoiceboX" и "A Call For Justice".
Критика...
Елитното, строго, аскетично, много често бурно и властно отношение на хардлайнерите често ги поставяло в конфликтни ситуации с хардкораджиите, чието поведение е в стил "мисли за себе си, прави каквото искаш". Хардлайн представителите били силно критикувани относно тяхното отношение към сексуалността, и по-точно относно становището им, че хомосексуалността и бисексуалността (и дори мастурбацията, според някои хардлайн издания) са противоестествени.
Едно чисто и неопетнено общество...
Би могло да се каже, че начинът на живот на хардлайн обществото е колкото до болка природосъобразен, толкова и опасно подвеждащ. До колко обаче този начин на живот е контролиран и дали всяка крайност не е сама по себе си форма на мания, остава отворена тема за дискусия. Хардлайн субкултурата все пак остава онази субкултура, която до голяма степен бихме могли да дефинираме като чистото и неопетнено микрообщество в големия опорочен макросвят.
Използвани източници:
1.http://www.oddee.com/item_96676.aspx
2.http://en.wikipedia.org/wiki/Hardline_%28subculture%29
Снимки:
1.www.oddee.com
2.www.uncarved.org
3.clipmarks.com
4.www.etsy.com
5.media.photobucket.com
6.holdsxetrue.blogspot.com
7.http://veganlion13.blogspot.com/
Прочетено: 5426 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 28, Ноември 2009
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 27: Босозоку субкултурата – светкавичните племена с огън в кръвта
БРОЙ 26: Сукебан субкултурата – японските момичета с престъпни намерения
БРОЙ 25: Янки субкултурата – японските нарушители на обществения ред
БРОЙ 24: Одеркин субкултурата – нечовеци или хора в нестандартни одежди
БРОЙ 23: СУБКУЛТУРАТА НА БОСОНОГИТЕ – НЕПОВТОРИМ ДОСЕГ СЪС ЗЕМЯТА