ЧЕРНО-БЯЛАТА ЯМАЙСКА ДУШЕВНОСТ, ВЪПЛЪТЕНА В СКА СУБКУЛТУРАТА
Кристина Пайташева
Ска музиката... На пръв поглед тази думи звучи страннно, но преди всичко интересно. Ска музиката има весело звучене и кара човек да се разтанцува с пълна пара. Това е така, тъй като ска музиката използва тромбон, саксофон, контрабас и други музикални инструменти, които са в стила на джаза.
Откъде идва думата „ска”?
Както често се случва, когато искаме да проверим откъде идва дадено нещо, удряме на камък, тъй като много често за произхода на почти всяко явление има много теории. Тогава не знаем на какво точно да вярваме и започваме проучване докато не достигнем до истината.
Първата теория гласи, че тази дума описва beat-off стила на ска китарите. Според един джаз музикант при записването на парчета си китаристите са напътствани с думите “play some staya staya”, за да свирят ска ритмите си. В последствие думата “staya” са превръща в ска.
Според втората теза друг джаз музикант поздравявал приятелите си с думите “Love Skavoovie”. А когато свирел на китарата си от нея излизали странни звуци от типа на “ya,ya” или нещо като “ska, ska”. От тук и наименованието ска музика.
Историята говори
За историята на ска субкултурата могат да се изпишат тонове хартия. Може би това е субкултурата, която притежава най-старата история и през годините се е развивала, така че дори са се оформили различни времеви етапи, наречени вълни.
Ска музиката, която започва развитието си в края на 1950 г. в кралство Ямайка с твърдо определени социални, географски и политически предпоставки преминава в рок-стеди, основател на регето. Нейното възникване е тясно свързано с ямайската независимост през 1962. Ска е ритъма, който по това време осъществявал контакт между жителите от различните места в Ямайка, обединявал и сплотявал народа. В тази част от Карибите се смесват различните жанрове под влиянието на другите региони от острова и USA. В социалния климат на политическо и културно разбунтуване на по-ранната 1960 г. се зародили в Ямайка един след друг три самостоятелни музикални жанра: Ska (ска), RockSteady (рок-стеди) и Reggaе (реге).
Първата ска вълна
Това е периодът на началото на 60-те години, когато цяла Ямайка полудява по новия стил, наречен “ска”. По това време се ражда първата истински комерсиална ямайска музика, която по-късно ще стане национален танц и музика за цяла Ямайка. Тогава са ражда и танцът “skank”. По това време младежта търси работа, която не съществува и те намират утеха в ранния период на “ска” музиката. Тази субкултура тогава се е казвала Rude Boys (Груби момчета). Да бъдеш Rude е означавало, че ти си някой, въпреки, че обществото ти е казвало, че си никой. Начинът, по който Rude Boys са танцували ска е по-различен: бавно със заплашителна стойка. Грубите момчета се свързват с престъпниците и подземния свят и това дава отражение и на текстовете на музиката. Ска музиката се променя още веднъж, за да отрази настроенията на Rude Boys, като бас-ът се обтяга, обратно на досегашния по-свободен стил. Темата за „Rude Boys” продължава да се развива през целия ска период и стига най-голяма популярност през изключително горещото лято на 1964 година. Пак тогава ска ритъма бива забавен и с това се ражда стила Rocksteady. Първата ска вълна завършва през 1968 година.
Втората ска вълна
През 70-те години ска музиката се слива с регето и пънка. Ражда се “2 Tone” ска-та, където черното и бялото са водещи. “2 Tone” логото на мъж в черен костюм, бяла риза, черна вратовръзка, слънчеви очила, шапка, бели чорапи и черни обувки става официално лого на ска музиката и е наречено “Walt Jabsco”. Прокарва се идеята за расово единство в една разделена нация, където настроенията на времето се отразяват с текстовете на песните.
Третата ска вълна
В трета вълна се наблюдава сливане на много музикални стилове със ска музиката. Поп, рок, пънк и всякакви други стилове се сливат със ска направлението. В третата вълна Rude boys вече са фанатични привърженици на ска музиката. Тук се появява влиянието на стрейт ейджа и огромните Х–ове по ръцете на представителите на тази субкултура. По това време ска концертите са много евтини и във възможностите на всеки да ги посещава.
Субкултурната младеж Rude boys
Това е може би една от най-старите субкултурни прояви изобщо. Rude boys не са просто груби момчета, бунтуващи се срещу обществените норми и създаващи свой свят. Те са добре изглеждащи ямайци – спретнати и много уважавани в тогавашните dance-hall нощни барове. Rude boys стават особено популярни през втората вълна на развитие на ска субкултурата. Тази субкултура е особено известна със заниманието й с незаконни дейности – износ на трева и участие в силовите групировки от онова време. Разбира се, тази младеж създава доста неприятности на полицията и обществеността, тъй като това започва да става проява на грубиянство и незачитане на установения ред. Rude boys са определяни като „весели, шумни хулигани, които правят проблеми, изпитвайки удоволствие от това, докато други ги изобразяват като герои, близки до гангстерите и каубоите” от популярните филми. Но за повечето хора Rude boys са жертва са социума, в който живят и отношението, на което са подложени.
Днес, разбира се, ска поддръжниците изобщо нямат нищо общо с начина на поведение на ска феновете от годините на зараждането на този вид субкултура. Не че са загубили от „лошото си поведение”, но то вече е доста по-различно с оглед днешното време. Ска музиката от онова време се смесва с пънка и се получава тъй нареченият ska core, който е особено популярен днес сред младежта.
Ska fashion
Зараждането на ска модата отново идва от 60-години в Ямайка. Основните елементи на ска облеклото от онова време са тъмните костюми, стегнатите шапки и вратовръзки. Дори и днес ска почитателите подражават на този начин на обличане, за да запазят класиката на ска времето.
Танцът Skank
Skank е характерен начин за танцуване на ска, който преди бил приспадан кьм такива като „Rootsman skank”, ”S-90 Skank” или “Backy Skank”, също така приспадан към offbeat ритъма, изпълняван на китара или клавир. С постепенното развитие на ска музиката, се променял и танца.
Ето ги и оригиналните стъпки на танцуване на ска през първата вълна:
Тези движения били разводнени от по-голямата част от публиката, за това ямайските Rude boys усвоили по-заплашитела стойка, когато танцували ска. Това е довело до вида “skanking” - “Skinhead Stomp”, които бил популярен по времето на ранното реге. “Stomp”-a e kогато скачаш (енергично), основно на едно място.
През втората вълна възниква най-популярното класическо ска движение, защото е лесно за изпълнение. Движението с ръцете наподобява бягане и е съпроводено от ритане с противоположния крак.
През третата вълна и до днес повечето skacore фенове одобряват „moshpit” начина на танцуване, който е доста отдалечен от първоначалния Jamaican Skank. Другото съвременно движение включва само тичане на едно място колкото можеш по-бързо.!!!!!Ska Ska Ska
Ска партитата днесКакво представляват тези партита в днешно време? Особено подходящ е „неподходящият” час – например между 14 и 16 часа или пък в неделя вечер. Също така ако домакинът живее на първия етаж е много удобно, тъй като това би наподобило влизане в клуб, но дори и да живее на по-горен етаж не е фатално. Храната на тези партита не е необходима, тъй като хората идват да пушат, да пият и да слушат хубава музика. Типът музика, който се слуша е повече от ясен, а облеклото е в стил ямайска класика – „черно и бяло”.
Броят на поканените също не трябва да притеснява домакина, тъй като колкото повече хора дойдат, толкова по-висок става градусът на купона. Шумът, разбира се, е за предпочитане, докато не дойде човек на реда, който да сложи край на ска партито.
Ска субкултурата в Интернет
Разбира се, както и при другите субкултури, и за ска феновете също съществуват множество срещи във виртуалното пространство – блогове и форуми има в изобилие. За върлите почитатели на ска музиката съществува и ска радио онлайн , където човек би могъл да слуша любими свои изпълнения на парчета както от 60-те години, така и от днес. За ска музиката повечето от поддръжниците й казват, че тя преди всичко ги успокоява и развеселява. И наистина – ритъмът на тази музика е преди всичко весел, танцувален и разпускащ.
Групите
Много са ска групите, особено като се има предвид, че направлението съществува от 60-те години на миналия век. Но не бих могла да пропусна дуайените в ска. Преди всички бих споменала Laurel Aitken, Madness, The Beat, Prince Buster, The Selecter и т.н.
В България също съществува ска музика – това са всеобщите любимци от Уикеда и техните неостаряващи парчета „А ние с Боби двамата пием кафе”, „МариАнна”, „Уиски с фъстъци” и други. Израстнали сме с тези ритми и те ще останат завинаги в душите ни.
Ска музиката – един релаксиращ миг от вечността
Ска субкултурата привлича своите поддръжници преди всичко с неостаряващия си саунд, който се харесва на млади и стари. Джазираната и танцувална мелодия няма как да не се хареса на повечето хора. Модата, танците, веселбата – всички компоненти на ска направлението придават привкус на щастие, порив за усмивка и виталност към всичко около нас. Ска музиката съществува от 1960 година. Но тя ще се съхрани като начин на живот дори и след 2 060 г., тъй като тя преминава отвъд времевите граници на всички музикални направления.
Снимки:
1. Ska fashion
Фото: © http://www.ska-bg.com
2. – 3. Ска начин на танцуване
Фото: © http://www.ska-bg.com
4. Визия на плакат за ска парти
Фото: © http://www.ska-bg.com
5. Визия на плакат за ска парти
Фото: © http://www.stroeja.com
6. Laurel Aitken
Фото: © http://alcohooliganska.hit.bg
7. Madness
Фото: © http://alcohooliganska.hit.bg
ВИДЕО:
- Laurel Aitken – Skinhead
- Laurel Aitken – Mad About You
- Madness – Madness
- Prince Buster – Wash Wash
- The Beat – Twist And Crawl
- The Selecter – Too Much Pressure
- Уикеда – А ние с Боби пием кафе
- Уикеда – МариАнна
Прочетено: 6919 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 7, Февруари 2008
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 6: ПРЕДРЕШЕНИЯТ САТАНА В ЛИЦЕТО НА БЛЕК МЕТЪЛ СУБКУЛТУРАТА
БРОЙ 5: НЕО МЕТЪЛЪТ – РАП, МЕТЪЛ ИЛИ ПРОСТО ЕДНА УБИЙСТВЕНА КОМБИНАЦИЯ
БРОЙ 4: ХАРДКОР СУБКУЛТУРАТА – СПАСЕНИЕ ОТ РЕАЛНОСТТА ИЛИ РЕАЛНОСТ В СПАСЕНИЕТО
БРОЙ 4: Млади и чисти – Стрейт Едж (Straight Edge) субкултурата
БРОЙ 3: ГОТИК СУБКУЛТУРАТА – МУЗИКА, ИЗКУСТВО ИЛИ РЕЛИГИЯ