"Сваровски" – блясъкът на звездния кристал
Савина Ангелова
Изящество и съвършенство, ефирност, красота и малко мистика… всички тези думи проблясват в съзнанието ни, когато споменем кристалите „Сваровски”. Всеки един от малките изящно шлифовани кристали носи голяма доза от тайна, скрита в една вековна история.
Всичко започва в далечната 1862г., когато в малко селце в Бохемия се ражда Даниел Сваровски. По онова време Бохемия е част от Австро-Унгарската империя и един от най-важните центрове за производство на стъкло и кристал. Дълго време тя е била и център на процъфтяващата стъкларска промишленост. Именно и стъклото е материалът, който гради и дома на малкия Даниел. Баща му имал собствена малка фабрика, в която шлифовал стъкло. Естествено и Даниел започнал да изучава занаята на своя баща още в ранното си детство и бил майсторски обучен как да борави с крехкия материал. Едва 20-годишен Даниел Сваровски осъзнал, че ръчната обработка на стъкло и скъпоценни камъни трябва да се механизира. Няколко години по-късно той изобретил и първия в света електрически стан за шлифоване, който направил обработката по-евтина и по-качествена. През 1895 г. той регистрира патент за рязане на стъкло с електрически инструменти.
Преди повече от 100 години, през 1895 г. Даниел Сваровски основава и своя собствена фабрика – „Сваровски Кристал” (Swarovski Crystal), с помощта на Франц Вайс и Арманд Косман. Комбинацията от фин кристал и точно шлифоване прави името Сваровски известно. Ключът на успеха пък било именно патентованото от Даниел рязане на кристали. До 1913 г. дружеството „Сваровски” построява и свой собствен завод за производство. Отнело години докато се усъвършенства формулата за безупречен кристал. Целта на Сваровски била да създаде най-добрите кристали в света, които да отговарят на изискванията за производство, което пък бързо нараствало всяка година.
Първата Световна война обаче рязко понижила търсенето на бижута, а и Сваровски все още не бил достигнал американския пазар. Тогава обаче той решил да отвори дъщерното предприятие „Туролит” (Tyrolit), което било специализирано в производството на материали за стъкларската промишленост. Именно това било неговото най-силно оръжие за преживяване на трудните години на войната. След това обаче за Сваровски се очертал и най-стръмният възход. През 20-те години на 20-ти век търсенето на кристали се увеличило в световен мащаб. Модните дизайнери били вдъхновени от кристалите и започнали да ги втъкават и в дрехите или да украсяват тъканите с мъниста. Първи идеята приели „Шанел” и „Шапарели”, които спечелили сърцето на модата именно с уникалните втъкани камъчета в дрехите. Голямата депресия и времето след Втората световна война също оставят своя отпечатък върху бляскавия кристал – въпреки че не било напълно забравено, търсенето намаляло значително. Много предприятия и заводи по това време били принудени да затворят, но Сваровски отново знаел как да воюва. Той решил да продава продуктите си зад океана и постигнал огромен успех. И до днес неговите изделия се радват на огромна популярност.
След смъртта на Даниел Сваровски, ценното съкровище остава в ръцете на синовете му. Алфред, Фридрих и Вилхелм, които постепенно променят и надграждат производствения процес, за да достигнат до най-качествената и кристална изработка.
Те не се отказват да създават изящество и правят поредната забележителна стъпка с блестящото изобретение на Аурора Бореалис. Иновацията се състои в покриването на кристалите с почти незабележим слой метал, който придава на кристала блясък с цветовете на дъгата. За да усъвършенства този процес и да направи творението още по-бляскаво, внукът на Даниел-Манфред Сваровски, работи с френския дизайнер Кристиан Диор. През 1976 година синовете на Сваровски пускат в производство и новата търговска марка - Silver Crystal или световноизвестните кристални фигурки „Сваровски”. Първата такава фигурка е била мишка, а след това били създадени и таралеж, костенурка, носорог, лебед и още много други. Тайната на изработката се пази стриктно, тъй като след като фигурките се изготвят, всички инструменти и скици се унищожават. Година по-късно „Сваровски” прави и още една революция в бижутерията като създава нов синтетичен камък. Наричат го Кубик Циркония и представлява изключително добра имитация на скъпоценен камък. 2004-та година също е ключова в развитието на технологията за изработка на кристали. По това време е представено шлифоването тип „ксилион”, което многократно увеличава блясъка на кристала.
Освен красивите си изящни кристали, фирмата произвежда и оптични материали – бинокли и телескопи. Хобито на Вилхелм Сваровски, синът на Даниел, било любител астроном. Той винаги се стремял да е близо до звездите и всъщност ги достигнал. През 1935 година той използвал техниката за обработка на кристали за бижута и сам създал своя собствена серия от оптични материали. Вилхелм създава първия 6x30 бинокъл, а първият сериен продукт, Habicht 7x42 е индустриален стандарт в областта на оптичните материали за лов и продължава, както винаги, да бъде произвеждан от „Сваровски Оптик” с най-добрите традиции на своя основател. През 1994 г. „Сваровски Оптик” произвежда и първия си телескоп. Продуктовата гама изглежда доста различна и разнообразна, но въпреки това има една единствена спояваща връзка, а именно- стремежът на „Сваровски” за все по-голяма прецизност. Световноизвестни са и полилеите, които иазработва „Сваровски” от 1965 година насам. Кристалните полилеи се отличават с високата си оптическа чистота, както и с прецизната шлифовка на ръбовете. Такива произведения на изкуството се намират в операта в Метрополитън, големите музеи и замъци, притежавани от европейските монарси.
Сваровски участва и в киното. Още през 1939 година легендарните рубинени пантофки от филма „Магьосникът от Оз“ са обсипани с камъни „Сваровски”. Следват и участия в редица филми и до днес. „Сваровски” е неизменно и на червения килим на всички филмови събития.
Днес безупречно шлифованите кристали са незаменима част както от лукса, така и от ежедневието на всяка дама. Блясъкът на „Сваровски” е онази магия, която със своя финес и изящество може да донесе в ръцете на всеки бленуваното малко късче от звездите.
Снимки:
-
– 5. Кристалите „Сваровски” са един от най-предпочитаните подаръци, защото допълват притежателя си с уникалността, от която се нуждае всеки от нас.
Фото: http://www.swarovski.com
Източници:
http://www.jsbeads.com/Swarovski-crystal/Swarovski.asp
Прочетено: 7128 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 50, Ноември 2011
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 49: "Луи Вюитон" – куфарът на империята
БРОЙ 48: ДОСПЕХИТЕ – РОМАНТИЧНАТА ЗАЩИТА НА РИЦАРИТЕ
БРОЙ 47: ТЕНИСКАТА- БУНТЪТ НА БЕЛЬОТО
БРОЙ 46: ШАНЕЛ № 5 – БЕЗСМЪРТНОТО УХАНИЕ
БРОЙ 45: ВЕКОВЕТЕ, СЪБРАНИ В ЕДНА ДАМСКА ЧАНТА