Тогата – пътят от Рим до университета
Савина Ангелова
Може ли да се върнем назад във времето, носейки само една дреха? Може ли единствено тя да е връзката между далечното минало и съвремието, между празника и делничния ден, между традицията и модерното? Може, и това е тогата. Дрехата, неподвластна на модата и тенденциите, защото е отражение на духа, на традицията и носи нещо необикновено и тържествено.
Всички пътища тръгват от… Древен Рим
Думата тога идва от латински и означава покривам. Най-ранните изображения на тога са върху скулптури от III в. пр. Хр. Тогата била горната дреха на римляните. Тъй като толкова много култури са я използвали, е спорно какви точно са оригиналната й форма и размер, но римляните са „обличали“ едно изключително голямо парче плат. Платът бил увит около тялото и носен като плащ. Тогите се изработвали ръчно, а материите били естествени – лен и вълна. Носили са я само мъжете, които можели да я обличат след като навършат 16 години. В Древен Рим цветовете на тогата са определяли и социалната класа на гражданите. Тези, които кандидатствали за обществени длъжности, носели снежнобяла (toga candida), а тогите на гражданите от по-низшите съсловия – обвиняемият в съдебен процес или на хората в траур – били тъмни. Сенаторите и конниците обличали тоги, обточени с пурпурни ивици. Военачалниците на триумф обличали пурпурна тога (toga picta), а носенето на тоги било табу за лицата, нямащи римско гражданско, като например чужденци и роби.
Тъй като била скъпо облекло, тогата в Рим се носила при официални церемонии в империята и даже била задължителна. Била обличана и на обществени прояви като например в цирка, театъра, на съд или на празник. Обличането на дрехата било трудно и сложно, затова римлянинът не можел да се облича сам. Помагали му робите. Те омотавали и надипляли плата около тялото му, а той трябвало да ходи плавно и без резки движения, за да не развали формата на облеклото си. Постепенно обаче тогата загубила обществения си престиж и към втори век все по-рядко била носена на обществени места.
… до университета
През средновековието дрехи, подобни на тоги, са носели духовниците. Облеклото им обаче не се различавало значително от дрехите на хората във всички класове на общността. С течение на времето тогата постепенно излиза от гардероба, но запазва функцията и традицията си да се носи на официални празници и церемонии. Различни варианти на тогата се носят до XVI век. Интересът към образованието и традициите в обучението се поражда отново в Европа през XI-XII век. Тогава укрепват създадените вече известни университети в Париж и Болоня, а малко по-късно и университетите в Оксфорд и Кеймбридж. Tогата именно тогата отново се завръща като спомен от недалечното минало.
През XIV-XV век роля в символиката на тогата вече играе и качулката. Тя претърпява големи изменения като първоначално се е носила предимно от духовници и академични лица, притежаващи по-висока степен. Постепенно обаче като аксесоар към тогата се появява и шапката, която днес е част от академичните облекла. Пискюлът на шапката символизира научната степен. Това се определя от мястото му спрямо шапката (отляво или от дясно) и цвета му.
След XVII-ти век все по-рядко тогата е част дори и от официалните събития. Запазва се обаче обличането й от определени професионални съсловия. От XVIII-ти век насам тоги носят официални лица, най-вече адвокати и съдии. Обличането на тога в академичната сфера също се запазва. Обикновено тоги се обличат за официални събития и церемонии. Появяват се и правила за облеклото в английските университети, позволяващи да се различават степени и факултети и се определят изискванията за тоги, шапки, качулки и пискюли. Постепенно започват да се различават и различни видове тоги според образователната квалификация. Например тогите на магистрите са с по-широки ръкави от тези на бакалаврите, а тези на докторите са в трапецовидна форма. Промени са претърпели само материите, които са станали по-леки и с по-ярки цветове. Днес дори се предлагат тоги в определени цветове, съответстващи на дадената специалност в учебното заведение. По този начин тогата се превръща в символ на традицията и уважението към миналото. Днес тоги обличат и дипломиращите се в почти всеки български университет, а в някои от тях дори и първокурсниците. Тогата е и облеклото на съдиите и прокурорите в съдебната зала.
Снимки:
-
Тогата в Древността
Фото: http://es.wikipedia.org
-
Днес дори в училищата децата носят тоги за завършване на етап от образованието си.
Фото: http://www.uchilishte.com
-
Диломирането на студентите е тържествен и запомнящ се момент.
Фото: http://www.skyscrapercity.com
Източници:
http://www.academicapparel.com
http://media.www.pvpanther.com
Прочетено: 7896 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 51, Декември 2011
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 50: "Сваровски" – блясъкът на звездния кристал
БРОЙ 49: "Луи Вюитон" – куфарът на империята
БРОЙ 48: ДОСПЕХИТЕ – РОМАНТИЧНАТА ЗАЩИТА НА РИЦАРИТЕ
БРОЙ 47: ТЕНИСКАТА- БУНТЪТ НА БЕЛЬОТО
БРОЙ 46: ШАНЕЛ № 5 – БЕЗСМЪРТНОТО УХАНИЕ