Тренчкотът – от армията до дамския гардероб

Тренчкотът – от армията до дамския гардероб

Савина Ангелова

Тренчкотът – от армията до дамския гардеробИзискан силует, подходящ за всеки сезон – елегантен, удобен и винаги на мода – тренчкотът. Историята на тренчкота започва във време на война и достига до днес, за да може да стане неизменна част от гардероба на всяка стилна дама.

Материята

Платът, от който е направен тренчкотът е създаден през 70-те години на 19-ти век от британския търговец на мъжко облекло Томас Бърбъри. Той разработил уникален материал от вълна, която била химически обработена, за да отблъсква дъжда. Материята била пореста и позволявала тялото да се охлажда, но същевременно задържала топлината. Бърбъри нарекъл плата габардин.

В началото бе … войната

Отново повратна точка в света на модата се оказва именно войната. За пръв път габардинът бил използван за направата на облеклото на войниците по време на Бурската война в Южна Африка. По-късно платът отново влязъл в употреба при направата на военно облекло.

Началото на тренчкотът пък дава Първата световна война. Той е изработен като алтернатива на тежките шинели, носени от британските и френските войници. Войната създала необходимостта от дреха, която да защити войниците при лошо време и тежки условия. Единствено тренчкотът можел да послужи за това именно заради материята си, но и заради модела, който давал свобода на движение. Смята се, че около половин милион тренчкоти, произведени от „Бърбъри”, са били носени от войници. Aquascutum Limited, друга престижна фирма в Лондон, също изработва тренчкоти за британската армия. Освен защита от времето, тренчкотът имал и редица други качества, най- важното, от които било удобството. По време на Първата световна война той включва ремъци и D-пръстени. Раменните ремъци служели за закрепване на пагони или други отличителни знаци за ранг. D-пръстенът пък служел за закрепване на ръчни гранати. Освен това дрехата имала и много джобове, които можели да поберат всичко необходимо.

Тренчкотът става цивилен

От бойното поле дрехата, популярна сред войниците, бързо се пренесла и в ежедневието. Много войници носели тренчкотът си и след войната и така го превърнали в тенденция. Обличали го както мъже, така и жени. Тренчкотът бързо се превърнал в популярно облекло, заради устойчивостта си на атмосферни влияния. А освен това бил удобен. Цветовете му също ставали все по-разнообразни – от типично кафяв постепенно тренчкотът добивал черен, сив или червеникаво-кафяв цвят.

Тренчкотът – от армията до дамския гардеробТренчкотът – от армията до дамския гардероб

Като на лента ...

Киното и тук изиграва своята роля. Тренчкотът бързо е популяризиран и от звездите на Холивуд. Носят го знаменитости като Хъмфри Богарт във филма „Казабланка“, както и Одри Хепбърн в „Закуска в Тифани“ и Питър Селърс в „Пинко – розовата пантера“. Тренчкот обличат и редица известни политически лидери и литературни фигури – Уинстън Чърчил, Роналд Рейгън, писателят Джордж Бърнард Шоу и генерал Норман Шварцкопф.

Тренчкотът – от армията до дамския гардеробАктуален и днес

Тренчкотът безспорно е издържал проверката на времето. Класическият му и семпъл силует е сред любимите на дамите. Подходящ е за всякакво време, всякакви сезони и поводи, а освен това може да е и женствен, въпреки, че е взет от мъжкия гардероб. И най- важното – удобен е.


Снимки:

1. Войник от Първата световна война с тренчкот
ото: http://fashionlovingstylist.com

2. Kадър от филма "Казабланка", в който актьорите са облечени с тренчкот
Фото: http://www.sofeminine.co.uk

3. Кадър от филма "Закуска в Тифани"
Фото: http://fashionlovingstylist.files.wordpress.com

4. Тренчкот "Бърбъри"
Фото: www.burberry.com

 

Източници: http://www.fashionencyclopedia.com; http://www.ehow.com

http://www.collegefashion.net ; http://www.articlesbase.com




Прочетено: 4474 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 55, Април 2012

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 54: Тайната на „Виктория Сикрет”
   БРОЙ 53: ИЗ АРХИВИТЕ НА ПОРТФЕЙЛА
   БРОЙ 51: Тогата – пътят от Рим до университета
   БРОЙ 50: "Сваровски" – блясъкът на звездния кристал
   БРОЙ 49: "Луи Вюитон" – куфарът на империята

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing