ТАЙНСТВЕНАТА ЗАГАДКА НА ДОМИНОТО
Савина Ангелова
Да покрие с мистика едно човешко лице, да го пренесе в друга тайнствена реалност и да го направи различно и загадъчно. Всичко това прави доминото само с едно скриване на погледа. Оскар Уайлд дори казва, че човек е най-малко себе си, когато говори в собствената си личност. Дай му маска и той ще ви каже истината.
Доминото е вид маска, която скрива погледа и очите. Така на практика то покрива именно частта от лицето, която го прави разпознаваемо. Името произлиза от латинското dominus, което означава "господар".
Маската се използва още през 18-ти век, когато се носи по време на Венецианските карнавали, известни като Domini. Тогава венецианците използвали няколко вида маски, една от които била именно доминото. Тя била най- популярна по време на карнавалите. Целта на доминото е била да скрива човека и да го направи неразпознаваем в тълпата. Маските по това време били изработвани ръчно според специална венецианска традиция. Всяка маска била по своему уникална и съвсем различна от останалите. Гражданите на Венеция всъщност се маскирали и в ежедневието си още векове по-рано. Маскирали се всички – мъже, жени, бедни и богати. Целта била скриване на социалното положение и дори пола. Така никой не знаел с кого общува. Мъжете и жените пък можели да флиртуват свободно. С помощта на маските венецианците можели дори да се чувстват по-свободни.
През годините маскирането било дори забранявано от органите на реда. Практиката обаче продължила няколко века. Причина за забраната през втората половина на 1200 година била злоупотребата на някои граждани с маската. Така първата серия от закони, забраняващи носенето на маска, била с цел ограничаване на злоупотребата на маскировката, както и да се забрани притежаването на оръжие, докато се носи маска. Постепенно носенето на маски станало забранено за проститутките и когато хората играели хазарт.
В последните десетилетия на Венецианската република, за разлика от предишните векове, маскировката е разрешена само по време на карнавала. Наказанието за неспазване на тези закони са строги санкции. Имало само едно малко изключение. Жените можели да ходят на театър с домино.
Историята на венецианските маски завършва през 1797 г. В различни етапи на историята карнавалите във Венеция също са спрени и носенето на маска изчезнало напълно. Това обаче не било за дълго, тъй като през 80-те години на миналия век група венециански студенти по архитектура съживили тази традиция. Оттогава карнавалът във Венеция отново става един от най-важните и най-красивите в света.
Днес домино и различни видове маски се използват и за един от най- масовите в света празници – Хелоуин, както и за различни видове партита. И така историята на доминото не изчезва, а съществува и до днес, защото карнавалът продължава….
Снимки:
- – 13. Различни венециански маски.
Фото:
1. http://flemmens.deviantart.com
2. http://www.italiannotebook.com
3. http://www.sashadale.com
4. http://www.thecultureconcept.com
5. http://flemmens.deviantart.com
6. – 13. http://funzu.com
Източници:
http://www.masksofvenice.co.uk
http://www.italiannotebook.com
Прочетено: 5246 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 61, Ноември 2012
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 60: САКОТО, МАДАМ!
БРОЙ 58: Татуировката – отпечатъкът на времето
БРОЙ 56: САПУНЕНА ИСТОРИЯ…
БРОЙ 55: Тренчкотът – от армията до дамския гардероб
БРОЙ 54: Тайната на „Виктория Сикрет”