ЗАВЛАДЯВАЩИ НАРОДНИ ОБИЧАИ, ПЕСНИ И ТАНЦИ ЗАВЗЕХА ЮЖНИЯ ПАРК
*Фондация „Наследство в бъдещето“ показа фолклора на България в София
Силвия Тодорова
Фолклор от цяла България беше показан в Южния парк по време на Дните на Българския фолклор в София от 22 до 25 септември. По покана на главния организатор Симеон Караколев, председател на фондация „Наследство в бъдещето“, гости на столицата бяха едни от най-добрите ансамбли в България и изтъкнати индивидуални изпълнители. Събитието се организира в партньорство със Столична община и „Артекс Инженеринг“ и започна с кампанията „Нашият дом е България“ в Деня на Независимостта, когато за по-малко от пет часа бяха раздадени 13 000 знамена, изработени от големия Роженски трибагреник. Дните на българския фолклор в София, също както и другите събития на фондация „Наследство в бъдещето“, имаше за цел да се превърне в символ на единение и родолюбие!
В четири дни „България гостува на столицата“ и на сцената беше показано изключителното богатство и разнообразие на българския фолклор от седемте основни области. Празничен концерт на 25 септември с участието на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев” Плевен, Соня Чакърова и Христо Косашки закри Дните на българския фолклор в София. Третата фолклорна вечер в концерта участваха Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа” и изпълнителите – Галина Дурмушлийска, Калинка Згурова и Ивелина Колева, която извън сценария за удоволствие на публиката, пя на сцената и заедно със сестра си Преслава. Същия ден Горан Брегович, който беше за кратко в София, уважи събитието като гост по покана на Симеон Караколев. Във втория вечерен концерт участваха Професионален фолклорен ансамбъл „Граовска младост”, Сорина Богомилова и Димитър Лукарски, както и Фолклорен ансамбъл „Тракия”, Ваня Вълкова и Тодор Кожухаров. Първата вечер на сцената се изявиха фолклорен ансамбъл „Пирин”, Володя Стоянов, Стойка Германова и Фолклорен ансамбъл „Родопа” с Нели Андреева и Димитър Керемедчиев.
Във фестивалната програма през четирите дни самодейни състави от цялата страна представиха фолклорното богатство от региона си, а най-добрите от тях бяха отличени от компетентно жури в състав: проф. Румяна Цинцарска – етномузиколог, Кирил Апостолов – хореограф на ансамбъл „Пирин“ и Марек Дяков – композитор и диригент на ансамбъл „Гоце Делчев“. Наградените участници са обявени на сайта на събитието: http://folklornidni.bg/. Всеки ден се организираха атрактивни надигравания и открити уроци по народни танци с Асен Павлов, Ансамбъл „Чинари” и музикална формация „Приятели“, както и ревюта на автентични народни носии, част от колекциите на Елка и Ангел Низамски и Илиян Костадинов.
В рамките на „Дни на българския фолклор в София” фондация „Наследство в бъдещето“, съвместно с фондация „Изиарт", организираха и атрактивни творчески детски ателиета, посветени на българските традиции и обичаи. Интересът към детската творителница беше изключително силен и всеки ден децата се включваха в инициативите безплатно, като за спомен си взимаха изработените от самите тях предмети: макети на носии и на предмети от тракийското съкровище, кукерски маски, икони, надписи на глаголица, изделия от плъсти и красиви хартиени цветя в бяло, зелено, червено.
Национален Земеделски музей, София, който през 2016 г. отбелязва 60 години, представи изложба във връзка с международната година на бобовите култури. В кулинарната зона всепризнатият майстор – Пашата, всеки ден биеше масло и сирене, а баби от различни краища на страната приготвяха специфични български вкусотии: хлябове, солени и сладки питки, клинове, пататници, ялова баница от Разлог, мекици, домашна лютеница и много други.
Интересни занаятчийски изделия и демонстрации показваше Митко Минев от "Липа арт", а в Сапунената работилница се предлагаше 100% натурална ръчно приготвена козметика. Работилница „Родолюбие“ и абаджията Андрей Тодоров, представяше уникални реставрирани и запазени автентични български носии, рисувани и тъкани кувиори за украса и др. Всеки ден на голямата поляна в Южния парк по време на Дните на българския фолклор в София се виеха народни хора.
Снимки:
1. – 5. Aвтентични народни носии, част от колекциите на Елка и Ангел Низамски и Илиян Костадинов.
6. – 7. Ансамбъл „Родопа“
Фото: © Хайлайф
Прочетено: 3422 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 85, Септември 2016
ХИЛЯДИ ЗНАМЕНА В ЮЖНИЯ ПАРК ЗА ДЕНЯ НА НЕЗАВИСИМОСТТА
Силвия Стоянова
Хиляди знамена, част от големия Роженски трибагреник, ще бъдат раздадени безплатно в Деня на Независимостта в Южния парк. Инициативата ще постави началото на „Дни на Българския фолклор в София", които ще се проведат от 22 до 25 септември, организирани от фондация „Наследство в бъдещето“ в партньорство със Столична община.
Събитието ще стартира с кампанията „Нашият дом е България!” за раздаване на българското знаме на 22 септември в 8:30 часа сутринта на голямата поляна в Южния парк. Инициативата се реализира съвместно с „Артекс Инженеринг“ и ще даде възможност на хиляди българи да отнесат в домовете си частица от внушителния български трикольор с размери 26 х 300 м. и обща площ 7 800 кв.м., който беше на Роженските поляни, а след това и на Рилските езера. В Деня на Независимостта 500 желаещи да развеят получените знамена, ще могат да изпишат с телата си 110 метров надпис: „Нашият дом е България!". Надписът ще „оживее“ така както е жив и българският дух, съхранил през вековете богатството и многообразието на българския фолклор.
Целта на поредното събитие на фондация „Наследство в бъдещето“ е да се превърне в символ на обединение и родолюбие. За официалното откриване на „Дни на българския фолклор в София“ на 22 септември в 11:00 часа, ще се съберат кукери и близо 200 гайдари.
дните на събитието софиянци ще могат да се насладят на цялата фолклорна палитра на България, представена от ансамбли и изпълнители от седемте фолклорни области. На 22-ри септември (четвъртък) ще бъдат Пиринската и Родопската фолклорни вечери, когато ще участват фолклорен ансамбъл „Пирин”, Володя Стоянов, Стойка Германова, Фолклорен ансамбъл „Родопа”, Нели Андреева и Димитър Керемедчиев. Шопската и Тракийската фолклорни вечери са предвидени за 23-ти септември (петък), когато на сцената ще се изявят Професионален фолклорен ансамбъл „Граовска младост”, Сорина Богомилова и Димитър Лукарски, Фолклорен ансамбъл „Тракия”, Ваня Вълкова и Тодор Кожухаров. В третия ден от събитието на 24-ти септември (събота) ще бъдат Добруджанската и Странджанската фолклорни вечери с участието на Фолклорен ансамбъл „Добруджа”, Ивелина Колева, Галина Дурмушлийска, Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа”, Калинка Згурова и Теодора Стамболиева. Последната вечер е запазена за празничен концерт на Северняшката фолклорна област с участието на: Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев” Плевен, Соня Чакърова, Христо Косашки.
В четирите дни на събитието от 11.00 до 16.00 ч. различни самодейни състави от цялата страна ще представят фолклорното богатство от региона си. Всеки ден ще се организират атрактивни надигравания и открити уроци по народни танци с Асен Павлов и Ансамбъл „Чинари”, както и ревю на автентични народни носии, част от колекциите на Елка и Ангел Низамски и Илиян Костадинов. Програмата ще включва още музейни експозиции, атрактивни демонстрации на занаяти, кулинарни зони с характерни ястия от отделните краища на страната и специално обособена детска творителница с интерактивни занимания за различни исторически периоди на България.
В рамките на „Дни на българския фолклор в София” фондация „Наследство в бъдещето“, съвместно с фондация „Изиарт", организира творчески детски ателиета, посветени на българските традиции и обичаи. Между 11.00 ч. и 16.00 ч. всички деца ще могат да се включат в инициативите безплатно, като за спомен ще си вземат изработените от самите тях предмети. Освен интерактивните занимания в детските ателиета „Преоткрий България!“, децата ще могат да научат и много интересни факти за историята на България и традициите по нашите земи от времето преди новата ера до наши дни. Всяко дете ще може да направи своя кукерска маска, макет на носия от различна област в България, модел на тракийско съкровище и много други интересни неща.
Снимки:
1. Визия на събитието „Дни на българския фолклор в София”.
2. Гайдари от събора Рожен 2016.
3. – 4. Моменти от Рожен 2016.
5. – 6. Роженското знаме с размери 26 х 300 м. и обща площ 7 800 кв.м. ще бъде превърнато в 13 000 знамена.
Фотограф: © Асен Великов
7. – 9. Роженско знаме на Рилските езера
Фото: „Артекс Инженеринг“
10. – 11. Детски ателиета на фондация „Изиарт“
Фото: „Изиарт“
12. Програма на събитието
Сайт на събитието:
http://folklornidni.bg/
Фейсбук страница: Дни на Българския фолклор в София
Прочетено: 3436 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 85, Септември 2016
ДНИ НА БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР В СОФИЯ
22-25.09, София – Южен парк
Силвия Стоянова
„Дни на българския фолклор в София“ ще се проведат от 22 до 25 септември на голямата поляна в Южния парк в София. Събитието започва в Деня на българската Независимост с мащабна кампания за раздаване на 13 000 знамена, изработени от голямото Роженско знаме с размери 26 х 300 м. и обща площ 7 800 кв.м. Раздаването ще започне в 8:30 ч. сутринта, когато всеки дошъл на място преди официалното откриване на събитието, ще може да отнесе със себе си частица от най-българския символ. Организатор на събитието е Фондация „Наследство в бъдещето“ в партньорство със Столична община. Кампанията за раздаване на знамената се реализира съвместно с Артекс Инженеринг АД.
Мотото на събитието: „България гостува на столицата“ отразява идеята на организаторите да съберат на едно място богатството и многообразието на българския фолклор. „Какво по-хубаво от това в Деня на българската Независимост да усетим несломимия български дух, който се предава от поколение на поколение, столетие след столетие в нашата вековна история! Това е поредното събитие на Фондация „Наследство в бъдещето“, което искаме да се превърне в символ на обединение и родолюбие!“, споделя Симеон Караколев, председател на Фондация „Наследство в бъдещето“.
Българският фолклор от седемте основни области: Тракийска, Странджанска, Родопска, Пиринска, Шопска, Северняшка и Добруджанска, ще бъде представен по време на събитието. Организаторите са предвидили атрактивно официално откриване на „Дни на българския фолклор в София“, в което ще участват над 200 гайдари, също и зурнаджии с тъпани, и кукери. Концертната програма всяка вечер ще представя едни от най-добрите ансамбли в България, като на сцената ще се изявят и изтъкнати индивидуални фолклорни изпълнители. Фестивалната програма в четирите дни на събитието ще представи също и едни от най-добрите участници от Национален фолклорен конкурс „Рожен“ 2016. Програмата ще включва още: музейни експозиции, атрактивни демонстрации на занаяти, кулинарни зони с характерни ястия от отделните краища на страната и специално обособена детска творителница с интерактивни занимания за различни исторически периоди на България.
Снимки:
1. – 2. Роженско знаме с размери 26 х 300 м. и обща площ 7 800 кв.м. ще бъде превърнато в 13 000 знамена.
3. – 6. Избрани моменти от събора Рожен 2016.
Фотограф: © Асен Великов
Прочетено: 3502 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 85, Септември 2016
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 84: ТРИБАГРЕНИКЪТ НА „РОЖЕН – 2016“ ЩЕ СЕ ПРЕВЪРНЕ В ХИЛЯДИ ЗНАМЕНА
БРОЙ 84: ОБХОДНИ МАРШРУТИ И ОБЩЕСТВЕН ТРАНСПОРТ ОБЛЕКЧАВАТ ТРАФИКА ЗА РОЖЕНСКИЯ СЪБОР
БРОЙ 84: НАЦИОНАЛЕН СЪБОР НА НАРОДНОТО ТВОРЧЕСТВО И ЖИВОТНОВЪДСТВО „РОЖЕН“
БРОЙ 84: ИРИН ПИРИН – СЪБОРЪТ НА ЮГОЗАПАДА
БРОЙ 84: 100 000 ПОСЕТИТЕЛИ ОЧАКВАТ НА СЪБОРА ИРИН ПИРИН
БРОЙ 84: ИРИН ПИРИН – СЪБОРЪТ НА ЮГОЗАПАДА