СТУДЕНТИ ПО МОДА ТВОРЯТ БЕЛЬО, ВДЪХНОВЕНИ ОТ ДРАКОНИ И ПЕПЕРУДИ
* Избраха финалистите за дизайнерския конкурс „Triumph Inspiration Award” 2012
Силвия Стоянова
Световният лидер при бельото Triumph за пети пореден път предизвиква студентите по мода от цял свят да създадат най-вдъхновяващото бельо, да представят и защитят своята творческа концепция в рамките на световния дизайнерски конкурс „Triumph Inspiration Award”. България, която спечели световния финал през 2010 г. с модела “Морфология” на Николай Божилов, се включва за четвърти пореден път в конкурса и вече има своите 20 финалисти, които ще се състезават на тазгодишния национален финал през месец април.
При предварителната селекция на участниците на 12.03.2012 г. бяха избрани десет млади творци от Националната Художествена Академия (НХА) и също толкова техни колеги, студенти по мода от Нов Български Университет (НБУ). Авторитетното жури бе в състав: Дора Блек-Хемплер – управител на „Триумф Интернационал София”, проф. Любомир Стойков – председател на Академията за мода, проф. Майа Богданова - преподавател по моден дизайн в НХА, г-жа Дора Момекова – преподавател по моден дизайн в НБУ и Мария Георгиева-Савова – главен редактор на списание “ELLE”. Експертите бяха сериозно затруднени в избора на финалистите и най-добрите проекти, както заради големия брой желаещи да се включат, така и поради разнообразието от оригинални творчески идеи.
Финалистите от НХА, избрани да участват в българското издание на конкурса „Triumph Inspiration Award” 2012, са студенти, специалност „Мода”: Виктория Огнянова, Глория Иванова, Дафна Стоилкова, Евелина Гелина, Елена Златева, Ина Чокова, Мария Ничева, Полина Стоева, Теодора Шуманова, Яна Каприева. От НБУ допуснатите участници в националния финал са студентите по програма „Моден дизайн”: Валентин Апостолов, Десислава Боричева, Деяна Дойчинова, Ирина Александрова, Марина Арсова, Мария Петрова, Мария Попова, Мая Каранешева, Милена Миткова, Петя Зенгин.
През 2012 г. в ежегодния световен дизайнерски конкурс за вдъхновение „Triumph Inspiration Award” се включват студенти по дизайн от 31 страни. Тазгодишното мото, върху което ще работят младите творци е „Дракони и пеперуди”. Едновременно конкретна и абстрактна, темата предлага свобода за креативна интерпретация и истински полет на въображението в годината на Дракона според китайския календар.
Студентите по моден дизайн от цял свят имат възможност да разработят своите творчески концепции на мотото, а българските финалисти са се вдъхновили от китайската архитектура, символите на ин и ян, крилете като свързващ елемент между дракона и пеперудата, алхимията, танца на дракона и др. Силен акцент при част от проектите на финалистите е поставен и върху атрактивните и иновативни материи.
Критерии, от които се ръководи журито във всяка от страните-участнички, както и членовете на престижното международно жури, са следните: иновативност и креативност при интерпретацията на зададената тема, индивидуалност и уникалност, естетика, качество на дизайна и реализацията, както и самото представяне.
Победителят в националния конкурс ще представи страната ни на световния финал в Шанхай в присъствието на световни знаменитости, като разходите ще се поемат изцяло от Triumph. Той ще получи и възможност за шестседмичен стаж в списание “ELLE”, медиен партньор на българското издание на конкурса. Класираният на второ място ще пътува за Лондон по време на седмицата на модата през месец юни, като разходите ще се поемат от Perwoll (Henkel) и ще има възможност за четириседмичен стаж в списание “ELLE”. Наградата за класирания на трето място е двуседмичен стаж в списанието – медиен партньор.
Моделът, удостоен с първа награда на световния финал, ще се адаптира от дизайнерите на Triumph и ще бъде произведен в лимитирана серия, която ще се продава в избрани магазини на Triumph по цял свят. Световният финалист и тази година ще получи и награда от 15 000 евро, а за класираните на второ и трето място автори на дизайнерски проекти са предвидени съответно по 10 000 и 5 000 евро.
Mоделът Les Fleurs du Mal на победителката от световния финал през 2011 г. – Богларка Бодис от Унгария ще бъде адаптиран в мини колекция от четири части и лимитирана серия от нея ще се продава в избрани магазини на Triumph по цял свят през есента на 2012 г.
Наградата за вдъхновение на Triumph цели да даде на креативните студенти възможност да се потопят в света на бельото, насърчавайки техния талант и разширявайки уменията им.
Снимки:
1. Дора Блек-Хемплер (права) и г-жа Дора Момекова, проф. Любомир Стойков, Мария Георгиева-Савова и проф. Майа Богданова (седнали от ляво на дясно)2. – 5. Скици на модели, участвали в предварителната селекция за националния финал на конкурса „Triumph Inspiration Award” 2012
Фото: © От игла до конецПрочетено: 8015 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 54, Март 2012
НОВИТЕ ПЛЕТИВА ИЛИ ВЪЗХОДЪТ НА РЪЧНАТА РАБОТА
Глория Иванова
Футуристичната и модерна визия е експеримент, който често намира корените си в далечното минало. Днес някои напредничави дизайнери си връщат добре забравените техники на работа и декориране от историята на художествените занаяти и майсторската ръчна изработка. Плетенето, познато като една от най-старите текстилни техники, среща високите технологии и преминава в съвсем различни измерения. Тези текстилни произведения показват категорично, че ръчната работа в съчетание с дизайнерски креатив е отново на почит. Новите „плетива” скулптурират тялото в уникални модни вдъхновения и ни показват какъв е бъдещият живот на добрия, стар пуловер. Запознайте се с пет от най-ярките примери в тази посока.
Ирис ван Херпен (Iris Van Herpen) е необикновен млад дизайнер с утвърдено име в модата. Нейната колекция ”Capriole” показана в Париж, категорично представя таланта и размаха й. Работата й носи в себе си силното ехо от тази на гениалния Аликзандър Маккуин, с когото е работила. Съвместната й работа с Benthem Crouwel Architects, също оказва влияние за вдъхновението на колекцията. Резултатът е визуално зашеметяващ. Спиращите дъха творения в колекцията й „Crystallization” са направени от еко кожа, в колаборация с архитекта Даниел Видриг и новаторските техники за 3D печат MGX от Materialise – основен лидер в създаването на прототипи от рода на „втвърдената вода”. Колаборацията им продължава и във втората колекция с 3D печат „Escapism”. Идеята на колекцията е трансформацията на водата в статични структури като кристали. Пленена от прозрачността на водата, Ирис пренася тези впечатления не само визуално, но и в дизайнерския процес. Ван Херпен ни показва това, което другите не могат – разкрива невидимите линии, скрити в прозрачната течност. В ледените водни кристали тя преминава от хаоса към структурирана прецизност. Колекциите й са триумф на скулптурните облекла и изключителен пример за ръчни техники, съчетани с най- модерна технология.
Сандра Беклънд (Sandra Backlund) твори собственоръчно уникален дизайнерски трикотаж. След като завършва училището по дизайн в Стокхолм, тя умело създава зашеметяващи колекции от „плетени скулптури”. Нейните текстилни техники са твърде сложни и напредничави, за да договори производството им и затова движи собствена компания, която има вече десет колекции зад гърба си, всичките правени по поръчка. Едва преди пролет/лято 2010 г. пуска първата си линия масово производство. Oчевидно и тази колекция носи същата геометрична духовитост и иконичните за Беклънд техники на плетене, но приложени в по-носими и опростени силуети, подсилващи естествените форми на тялото с оребрени, ъгловати и гънкообразни мотиви. Колекцията ”In No Time” на шведския талант е съставена от масивни вълнообразни вълнени плетки, втъкани деликатно в триизмерни обеми.
Пфонг Тай Нгуен (Phuong Thuy Nguyen) е ново и любопитно име в тази сфера. Виетнамският дизайнер от Будапеща съчетава традициите в неговата култура с огромни, модерни силуети. Ръчноплетените модели от колекцията му ”Unconventional Body Objects” са на границата между комфорта и неудобството и пленяват с изключителната си изработка.
Йоан Ку (Johan Ku) е знаков пример за съвременна интерпретация на познатата техника плетене. Тайпейският дизайнер създава иновативен дизайн от преувеличени скулптурни форми. Неговата колекция ”Emotional Sculpture” от 2004 година е наградена за своята структурна и органична естетика.
Ирина Шапошникова (Irina Shaposhnikova) е призната за своята първа колекция плетива от 2009-та година, след които дипломната й работа ”Crystallographica” е повече от добре приета. Ирина е възпитаничка на антверпската Кралска Академия за изящни изкуства. Техниката й на плетене се състои от дебели, подобни на кабели плетки, вградени върху едва видима найлонова мрежа, които заедно изграждат рокли, тип класически пуловер, наподобяващи витрини.
Снимки:
-
– 4. Ирис Ван Херпен, Колекция „Crystallization ” , „Escapism”и „Capriole”
© Фото: http://www.irisvanherpen.com
http://yatzer.com/Capriole-by-Iris-Van-Herpen
http://www.materialise.com/
http://www.danielwidrig.com/
-
– 7. Сандра Беклънд, Колекция Пролет/ Лято 2010, фотосесия в Another Magazine с фотограф Крег Макдийн, колекция „In no time” с фотограф Ола Бергенгрен и фотосесия на фотографа Питър Герке.
© Фото: http://www.sandrabacklund.com
http://www.dezeen.com
-
Пфонг Тай Нгуен , Колекция ”Unconventional Body Objects”
© Фото: http://phuongthuy.carbonmade.com
http://trendland.net/unconventional-body-objects/
-
Йоан Ку, Колекция ”Emotional Sculpture” от 2004 година
© Фото: http://www.johanku.com/2004_EmotionalSculpture.html
-
Ирина Шапошникова, Колекция Есен/ Зима 2009 г.
© Фото: http://trendland.net/irina-shaposhnikova/
Прочетено: 8270 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 54, Март 2012
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 53: ЕКО-МОДА – ТЕНДЕНЦИЯ ЗА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН СЕЗОН
БРОЙ 52: Георги Стоилов: „Убеден съм, че целият свят може да бъде изобразен в един единствен детайл”
БРОЙ 51: Български Триумф на наградите за мода в полша
БРОЙ 50: МОРФОЛОГИЯ НА БЕЛЬОТО
БРОЙ 49: Йелена Кесич и Боян Петрушевски представят "NULLA"