МАГИСТЪРСКИЯТ КЛАС НА МАРИЕЛА ГЕМИШЕВА ПРЕДСТАВИ СВОИ МОДЕЛИ В ДИПЛОМЕН ПРОЕКТ OUT OF THE TRENDS
В тридневна експозиция в пространствата на „Фабрика 126" бяха представени дипломните работи на студентите от магистърския клас на Мариела Гемишева в Националната художествена академия. Проектите представляват паралел-симбиоза между свободно избрано десетилетие от историята на модата на 20 век и направление на модерното изкуство. Под общата тема "out of the trends", всеки от младите дизайнери показа в самостоятелна инсталация своя оригинална модна колекция с формите на съвременното изкуство – видео арт, алтернативна скулптура, концептуална живопис, пърформънс, мултимедия.
За дипломната си колекция „1300+33” спечелилият международния конкурс "Triumph inspiration award " през 2010 г. Николай Божилов е повлиян визуално от един от малкото български монументи в стил кубизъм -"Създателите на българската държава" край Шумен, отбелязващ 1300 г. от създаването на българската държава. Дизайнерският проект прави паралел между кубизма от началото на 20 в. и минимализма в модата на 90-те години. Адаптирайки основните принципи на двете течения, авторът трансформира обекта си – дреха от плоскост в обем, синтезирайки по този начин в модния образ революционните идеи на първата и последната декади на 20 век.
В темата си „Баухаус срещу Жил Зандер”, Георги Стоилов интерпретира функционалността, естетиката и дискретния лукс в творчеството на немската минималистична дизайнерка от 90-те години, като я съпоставя с принципите на течението Баухаус от 20-те години в Германия. В колекцията е разработена бялата дамска риза – функционална и универсална дреха, в която обаче са "вкарани" прецизните нишки на дискретния лукс.
За своя проект Глория Иванова е водена от идеята на флуксус ( "анти" течение в концептуалното изкуство ) – да съкращава дистанцията между изкуство и ежедневна действителност. Авторката разглежда функционалността на дрехата в две епохи, в които това понятие придобива различни измерения – едно в образа на жената от ерата на джаза – 20-те години на 20 в., и съвсем друго днес в контекста на сегашния лайфстайл. Дизайнерката развива визията си отвъд самата дреха, обвързвайки я с начина на обличане, представяне и възприемане, и дава възможност на личността сама да избира в съвременното унисекс общество.
Андрей Николов представя дамска колекция, вдъхновена от динамиката на характерния художествен жест на американския художник Джаксън Полак. Втората отправна точка в търсенията на автора е модата от 50-те години на 20 век, с появата на прет-а-порте-то – тиражираната мода, дава така необходимите на колекцията функция, комфорт и достъпност.
Със средствата на минималистичното изкуство от 70-те години, Борислава Каменова култивира привидния хаос в провокативната мода на Вивиан Уестууд от 80-те години в изчистени форми с ахроматични цветове. В колекцията от екстравагантни дамски палта преобладават кашмир и вълна, „закопчани” с безопасни игли, които дават много възможности за носене.
Виктория Огнянова скоростно следва футуристите в техните търсения на нови технологии и функции. Вдъхновена от Пако Рабан и Андре Куреж и "укротена" от минимал арт, нейната експериментална колекция има изключително динамично формообразуване и силна визия, но запазва удобството и целесъобразността като водещи принципи.
Сюрреалистите, които изследват своето подсъзнание са отправна точка за Ина Чокова, която се уповава на нелогичните им решения и преобръща функцията на дрехите в собствения си гардероб. Трансформира връхната дреха в съчетание с конструкциите на бельото, изграждайки провокативни облекла в нови форми.
От симбиозата между модата на 50-те години и поп арт-а от 60-те години се раждат новите трендове на Марта Пешева в колекцията (Brand) new look. Пътят към нея минава през пин ъп момичетата и рекламните образи, първото прет- а - порте, колекцията New look на Диор и хумора, палитрата и подхода на поп арт-а. Колекцията засяга въпросите за новата – вечна женственост и е опит за създаване на new look-а на втората декада на 21 в.
Вдъхновена от луксозните италиански брандове, круизната колекция на Росица Боршукова е стъпка в една не толкова популярна в България ниша. Дизайнерката се вдъхновява от Гучи и нейния възход с диайнера Том Форд през 90-те години и, следвайки художника Марк Шагал в думите му, че цвета е неделима част от формата, създава бляскава морска колекция.
Снимки:
- – 2. Модели на Николай Божилов.
Фото: Личен архив и © Георги Андинов
- – 5. Модели на Георги Стоилов.
Фото: Личен архив
6. Модели на Глория Иванова.
Фото: © Алеко Осенски
- – 8. Модели на Андрей Николов.
Фото: Личен архив
- – 10. Модели на Борислава Каменова.
Фото: © Николай Зайнелов
- – 12. Модели на Виктория Огнянова.
Фото: © Васил Пипев
- – 14. Модели на Ина Чокова.
Фото: © Руси Иконописов
- – 16. Модели на Марта Пешева.
Фото: Личен архив
17. – 18. Модели на Росица Боршукова.
Фото: © Алекс Манчев
Прочетено: 4587 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 64, Март 2013
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 63: ВЕСЕЛИНА МИНЧЕВА: “ОБОЖАВАМ ЗВУКА НА ШЕВНАТА МАШИНА!”
БРОЙ 62: ГЕОМЕРТИЯ И ЕЛЕГАНТНОСТ В ГОЛЕМИЯ ГРАД
БРОЙ 61: АНГЛИЧАНКА СПЕЧЕЛИ TRIUMPH INSPIRATION AWARD 2012
БРОЙ 60: 31 МЛАДИ ДИЗАЙНЕРИ МЕРЯТ СИЛИ НА СВЕТОВНИЯ ФИНАЛ НА TRIUMPH INSPIRATION AWARD 2012 (2 ЧАСТ)
БРОЙ 59: 31 МЛАДИ ДИЗАЙНЕРИ МЕРЯТ СИЛИ НА СВЕТОВНИЯ ФИНАЛ НА TRIUMPH INSPIRATION AWARD 2012 (1 ЧАСТ)