S.O.S.! ОТПУСНИ НАПРЕЖЕНИЕТО СЪС „СЛОУ” ДВИЖЕНИЕТО!
Кристина Пайташева
През последното десетилетие съвременността ни стана символ на забързан начин на живот. Като следствие от това особено силно нарастнаха стресът и преумората, появиха се редица заболявания на нервната система, животът стана особено напрегнат. Необходимо ли е това обаче и не си ли образуваме стреса самите ние? Появата на субкултурно направление като движението „слоу” всъщност е съвсем резонна и следва необходимостта от забавяне на темпото на все по-забързания начин на живот, който водим.
Тенденцията "слоу" (от „slow” - бавен) има амбицията да се превърне в културна революция. „Бавната субкултура” се заражда преди 20 години около организацията "Слоуфуд", чийто девиз е "Яж добре, правилно и чисто" на Карло Петрини в Италия. Тя е създадена като антипод на особено популярния „фастфуд”, като днес "слоу" течението притежава множество разновидности почти по целия свят.
Постепенно се появиха явления като "слоу" градове (как да се живее добре в града), "слоу" производство (производство на качествени неща), "слоу" пари (инвестиране в местни и в биопродукти), "слоу" възпитание (отделяне на повече време за децата) или "слоу" облекло (висококачествени дрехи).
Създадоха се много трудове, посветени на темата за вредите, нанесени от високата скорост и от забързаното темпо, в които се набляга на факта, че в дните, в които не се върши нищо, човешката сила значително се увеличава. Желанието за повече свободно време и за намаляване на часовете труд не са инспирирани от изконния човешки стремеж към мързелуване, а от необходимостта от засилване на креативността и вдъхновението, от увеличаване на успеваемостта и от постигане на целите централно в живота. В САЩ например съществуват инициативи, приканващи хората редовно да изключват телефоните, компютрите и телевизорите си.
Ако трябва да сме честни, бързото действие винаги е по-добро от бавното. Но сега живеем във времена, в които забавянето на темпото е по-добрата опция от забързаната му версия. „Слоу” субкултурата не следва да се бърка със забавяне на скоростта на живот, водеща до забавяне на изпълнение на целите. Тъкмо обратното. Философията „слоу” означава да живеем с правилната скорост. А именно – да отдаваме на всяко нещо, което правим времето и вниманието, което заслужава, бидейки по-креативни и продуктивни; да изграждаме по-дълбоки взаимоотношения с хората около нас; да пазим по-отговорно околната среда.
„Бавната субкултура” извежда на преден план качеството пред количеството спрямо всичко, което правим - работа, секс, пари, облекло, родителски грижи, пътувания, дизайн, храна, лекарства... „Бавното движение” не се стреми да върне времето назад към епохата на Златния век. Това е модерна революция, която се учи от миналото, докато възприема бъдещето. Нека всички станем граждани на „слоу” планетата и й помогнем да се промени към по-добро!
Снимки:
1. – 9. – Визия на „слоу” субкултурата
Използвани източници:
Фото:
http://dnes.dir.bg
http://ivaylamedia.blogspot.com
http://avgit.blogspot.com
http://www.thehealthauthority.com
http://cubedtv.com
http://www.belize.com
http://www.inkandpost.com
http://www.zerotomillion.com
http://greenormal.blogspot.com
Прочетено: 4039 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 41, Януари 2011
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 40: НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА
БРОЙ 39: СКУОТЪР СУБКУЛТУРАТА – АНАРХИСТИЧНА ПРОЯВА ИЛИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ УБЕЖИЩЕ
БРОЙ 38: Флашмоб субкултурата – „внезапен” къс градско творчество
БРОЙ 37: ЧАВ СУБКУЛТУРАТА – СЪРДИТИЯТ БРИТАНСКИ „БУНТОВНИК БЕЗ КАУЗА”
БРОЙ 36: ИНДИ СУБКУЛТУРАТА – НЕЗАВИСИМОСТ И ИЗВИСЕНОСТ НАД МЕЙНСТРИЙМА!