ЖОНГЛЬОРСТВОТО – УСЕЩАНЕ ЗА ЕДНОВРЕМЕННОСТ
Кристина Пайташева
Жонгльорството е занимание, известно на света от древни времена и търпящо развитие и до днес. Сред най-широко разпространените предмети за жонглиране са топките, ринговете и палките. В представленията си някои жонгльори използват ножове, факли, и дори вериги. Терминът „жонглиране” би могъл да се съотнася и към други умения, базирани на употребата на предмети, като например „диаболо”, „пой” и т.н. Произходът на думата „жонглирам” идва от британската дума „jogelen”, означаваща забавление чрез трикове, последвана от старофренската „jangler”. Известни са и други латински форми на думата като „joculare” или „joculari», означаващи “обличам се”. Думата “жонглиране” би могла да има и метафорично значение, свързано с извършване на множество дейности едновременно.
Корени на жонгльорството...
Жонгльорството е познато още от древността и е свързано с култури като египетската, китайската, индианската, гръцката, римската. В Европа жонглирането е вид развлечение до периода на упадъка на римската империя, след което то изпада в немилост. През средните векове повечето легенди били написани от духовници, които отхвърляли жонгльорите и ги обвинявали в неналичие на морални ценности и в магьоснически дейности. По онова време жонгльорите се изявявали по улици, пазари, панаири и изпълнявали кратки, смешни или неприлични номера, искайки пари.
През 1768 г. Филип Астли създал първия цирк, а няколко години по-късно той включил в програмите си жонгльори, наравно с конете и клоуните. Оттогава всъщност жонгльорите се асоциират с цирковете. През ХІХ век стават популярни вариететата и концертните зали, където жонгльорите запълват времето между музикалните действия. През ХХ век вариететата вече не са толкова популярни заради появата на радиото и телевизията. Музиката и забавите лесно се трансформират в радио вариант за разлика от жонгльорските изпълнения. През 50-те години много хора започват да се занимават с жонгльорството като вид хоби.
Жонгльорството днес...
Днес съществува Международна жонгльорска асоциация, която стартира като клуб, присъединяващ любители и фенове на този вид дейност. Световният жонгльорски ден, който обикновено се отбелязва в средата на месец юни, не се празнува само от професионално занимаващите се, но и от обикновените фенове, които имат желание да се научат. В големите градове по света съществуват жонгльорски школи, които обикновено са свързани с университетите и колежите. Циркови групи могат да обучат младите желаещи, които впоследствие да имат участия, а интернет базирана жонгльорска платформа пък обединява най-известните жонгльорски клубове. От 80-те години жонгльорството изживява сериозно развитие. Съществуват клубове и организации, специални събития, шоу програми, списания, сайтове, форуми и не на последно място жонгльорски сбирки, където се случват всевъзможни състезания и игри, представляващи гръбнака на това общество.
Жонгльорството е субкултурно занимание, което освен специфични умения и бързи рефлекси, изисква до голяма степен висока концентрация. То би могло да се нарече умение, хоби, спорт или просто вид развлечение, свързано с изключителна сръчност, но за повечето фенове жонгльорстовото е отдаденост и се е превърнало в начин на живот.
Снимки:
1. Жонглирането днес
Фото:http://svmomblog.typepad.com
2. Жонглирането в древността
Фото: http://www.drgrotte.com
3. Жонглиране на улицата
Фото: http://www.westernskycommunications.com
4. Жонглиране на улицата
Фото: http://www.dube.com
5. Жонглиране с ракети
Фото: http://www.talents-productions.com
6. Жонглиране в цирк
Фото: http://marathonsweetheart.com
7. Жонглиране на фестивал
Фото: http://katharinealexander.myfotojournal.com
8. Жонглиране с рингове
Фото: http://www.jugheads.com
9. Жонглиране „диаболо”
Фото: http://en.neomarco.com
10. Жонглиране „пой”
Фото: http://www.noahsvoyage.com
Източници:
http://www.natooke.com/en/juggling/history-of-juggling; http://en.wikipedia.org/wiki/Juggling
Прочетено: 3842 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 48, Август 2011
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 47: ЛОКАВОР СУБКУЛТУРАТА – АЛТЕРНАТИВНО ХРАНЕНЕ ОТ МЕСТНА ПОЧВА
БРОЙ 46: ХЕК СУБКУЛТУРАТА – ДИНАМИЧНО ЗАБАВЛЕНИЕ ЗА ДОБРО НАСТРОЕНИЕ
БРОЙ 45: AIR JUMPER СУБКУЛТУРАТА – УСМИВКА НА КОКИЛИ ИЛИ НОВИЯТ ГРАДСКИ ПОДСКАЧАЩ ОАЗИС
БРОЙ 44: ПРЕПИ СУБКУЛТУРАТА – СТИЛ С ДЪХ НА МОРЕ ИЛИ УСЕЩАНЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛЕН АРИСТОКРАТИЗЪМ
БРОЙ 43: "ГЛУТНИЦА ТИЙНЕЙДЖЪРИ" ИЛИ СУБКУЛТУРАТА НА ТИЙНЕЙДЖЪРИТЕ ВЪРКОЛАЦИ