Бийтбокс субкултурата – в ритъма на „устното” творчество
Кристина Пайташева
Бийтбоксът е самобитно изкуство, което наблюдавано на живо, грабва и понася в ритъма на вокалното творчество. През изминалото лято по време на фестивали като ON!FEST! или JAM ON IT! имахме удоволствието да се насладим на изкуството на родни и чужди бийтбоксъри.
Бийтбоксът е форма на вокална перкусия, включваща възпроизвеждането на барабанени удари, ритъм и музикални звуци с помощта на устните, езика, гласа, както и тялото. Той може да бъде съпътстван от пеене. Думата “бийт” в превод от английски значи „удар”, а като музикален термин означава метроритмическа пулсация в музиката. Термините „вокална перкусия” (vocal percussion) и “мултивокализъм” (multivocalism) се използват като синоними на бийтбокса, но се употребяват, за да подчертаят особености в техниката, ритъма и др.
Счита се, че техниката и изкуството на симулиране на звуци от природата с уста се е зародило в Китай по време на династията Цин. Тази техника на симулиране се нарича Kouji. Бийтбоксът възниква през 60-те години в Ню Йорк и е дефиниран като един от неизменните елементи на хип-хоп културата. За негов родоначалник се смята Дъг Е. Фреш. Желанието за подражаването на дръм машините намира своето проявление в появата на понятието „бийтбокс”. Влиянието на африканската традиционна музика и употребата на тялото в техния вид творчество също не трябва да бъде пренебрегвано.
През 2002 г. се появява документалният филм „Котрол на дишането” Историята на Бийбоксъра”. В него се разказва за историята на бийтбокса и също така включва интервюта с Дъг Е. Фреш, Иманон, Биз Марки, Мари Долне от „Зеп Мама” и други. Същата година се появява и модна линия за бийтбоксери, спонсорирана от известни такива. През 2002 година британският бийтбоксър Алекс основава интерактивно бийтбоксинг общество, чието първо събрание се провежда през април 2003 година. Днес бийтбоксът се радва на особено голяма популярност и имена като Кени Мухамад и Матисаху допринасят за разпространението и развитието на това изкуство по целия свят. Сред по-известните сайтове в тази посока са HumanBeatbox.com and Beatbox Battle TV. Съвременните бийтбокс изпълнения могат да бъдат наблюдавани във видеа в интернет или по време на специално организирани турнири.
Снимки:
-
– 8. Бийтбокс субкултурата намира все повече поддръжници в днешно време и се раздва на огромен интерес от хиляди фенове.
Фото:
-
http://rotae.deviantart.com/art/Your-Heart-is-Just-a-Beatbox-141605503l
-
http://rewindtheparty.blogspot.com/2011/05/amazing-human-beatbox.htm
-
http://rollinsd.com/human-beat-box/human-beatbox-hip-hop-battle/
Видео:
http://www.youtube.com/watch?v=tQc30kqq1y8
http://www.youtube.com/watch?v=4iRu93y33xY
http://www.youtube.com/user/matisyahuTV?blend=1&ob=4
Прочетено: 4036 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 50, Ноември 2011
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 49: ПЛАНКИНГ СУБКУЛТУРАТА – ДА ПРАВИШ ИЗКУСТВО, ДОКАТО ЛЕЖИШ
БРОЙ 48: ЖОНГЛЬОРСТВОТО – УСЕЩАНЕ ЗА ЕДНОВРЕМЕННОСТ
БРОЙ 47: ЛОКАВОР СУБКУЛТУРАТА – АЛТЕРНАТИВНО ХРАНЕНЕ ОТ МЕСТНА ПОЧВА
БРОЙ 46: ХЕК СУБКУЛТУРАТА – ДИНАМИЧНО ЗАБАВЛЕНИЕ ЗА ДОБРО НАСТРОЕНИЕ
БРОЙ 45: AIR JUMPER СУБКУЛТУРАТА – УСМИВКА НА КОКИЛИ ИЛИ НОВИЯТ ГРАДСКИ ПОДСКАЧАЩ ОАЗИС