Субкултурата „preppers” – подготовка преди всичко
Кристина Пайташева
Времената днес не са от най-леките, а новините всеки ден ни карат да се чувстваме още по-напрегнати. Насаждането на тревога кара хората по целия свят да си задават въпроса: „Какво би трябвало да направя?”. Постепенно те започват да се допитват до интернет, търсейки ключови думи като „подготовка”, „как да се подготвя”, както и „подготвяне за това, което следва”.
„В даден момент всичко би могло да се случи”, казва американката Пати Тегелер пред Ройтерс. „И аз твърдо вярвам, че човек трябва да бъде подготвен.” Тегелер е представител на съвременното субкултурно явление, особено характерно за САЩ, „preppers” (от английски „preparation” – подготовка). Ако може с една дума да се дефинира какво обикновено чувстват представителите на обществото „preppers”, това е тревога. Някои от тях са водени от чувството на страх от неизбежен социален колапс, други изпитват чувство на тревога, свързано със световния тероризъм, у трети пък се наблюдава притеснение, свързано с това, че нарастващият брой природни бедствия ще доведат до своеобразен природен катаклизъм. Всъщност „preppers” от една страна са вид наследници на хипитата, които през 60-те години създават комуни, целящи отделянето им от материалистичното общество, а от друга „preppers” се свързват с идеите на „оцеляващите” („the survivalists”), които през 90-те години се опитват да избягат от разбирането им за диктата на управлението.
Обществото „preppers” се притеснява от липсата на управление. Те се тревожат, че скоро ще настъпи краят на американската икономика и акцентират върху това, че милиони американци живеят в пълна бедност. „Preppers” имат чувството, че предстои огромна икономическа буря, за която няма да бъдат готови. Голяма част от представителите на тази субкултура се вдъхновяват в интернет, поглъщайки тонове информация от сайтовете. Често се случва например, американците, привикнали към определен стандарт, в даден момент от живота да загубят работата си, вследствие на което да изпадат в състояние, което се явява предпоставка за появата на общество като „preppers”. "Смятам, че е глупаво да не си подготвен", казва американката Пати Теглер. "В крайна сметка всичко може да се случи." Всъщност, не е много сигурно, дали субкултурата „preppers” вече не се е превърнала в мейнстрийм явление.
Снимки:
-
Емблемата на съвременното субкултурно явление „preppers”.
Фото: http://www.popularmechanics.com
-
Представителите на „preppers” са водени от чувството на страх от неизбежен социален колапс, световен тероризъм, нарастващият брой природни бедствия.
Фото: http://www.wholyfood.com
-
– 5. Едно от най-големите притеснения на „Preppers” е опасността от природен катаклизъм и края на света.
Фото: http://preparednesspro.com
http://preparednesspro.com
Източници:
http://suburbanprepper.wordpress.com/
Прочетено: 3714 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 54, Март 2012
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 53: YOGAQUA – ЙОГА ТЕРАПИЯ ВЪРХУ СЪРФ
БРОЙ 51: КИЗОМБА – АФРИКАНО-ПОРТУГАЛСКАТА ДУШЕВНОСТ В ТАНЦ
БРОЙ 50: Бийтбокс субкултурата – в ритъма на „устното” творчество
БРОЙ 49: ПЛАНКИНГ СУБКУЛТУРАТА – ДА ПРАВИШ ИЗКУСТВО, ДОКАТО ЛЕЖИШ
БРОЙ 48: ЖОНГЛЬОРСТВОТО – УСЕЩАНЕ ЗА ЕДНОВРЕМЕННОСТ