ДА СЕ ОСВОБОДИМ ОТ СТРЕСА С ФЛАШМОБ
Звезделина Георгиева
Набиращо все по-голяма популярност не само по света, но и в България, изкуството, наречено “флашмоб”, е способно да намали стреса и напрежението от забързаното и неспокойно ежедневие. Масовите му прояви се харесват на „случайната“ публика и я потикват към активно участие.
В буквален превод от английски език думата „флашмоб“ означава „внезапно формирала се тълпа“ или по-скоро с това понятие се свързва особен вид представление, в което участниците изпълняват абсурдна ситуация пред нищо неподозиращите минувачи. По този атрактивен начин организиралите се в подобно събитие привличат вниманието на хората и се радват на техните реакции, които най-често изразяват удивление, изненада или смях. Обикновено групата, която провежда тази масова акция, приема и изпълнява ролята си отговорно, създавайки усещането, че случващото се е съвсем естествено и нормално. Този вид дейност се осъществява главно с помощта на интернет и в частност социалните мрежи.
Решилите да се включат в представлението обикновено не се познават, но имат сходни интереси и предпочитания, които ги обединяват. Те избират дадено обществено място и за броени минути изпълняват песен, танц, постановка, сцена от филм или мини спектакъл. След като демонстрират своите умения се разотиват и се сливат с тълпата сякаш нищо не се е случило. “Флашмоб” групата организира такова събитие напълно безвъзмездно, без да дава или получава някакво възнаграждение, тъй като всичко е сведено до рамките на забавлението.
Първата проява на това изкуство е била през месец май 2003 г. в Манхатън, САЩ. След смъртта на Майкъл Джексън през 2009 г. е организиран световен флашмоб, стартиращ от Стокхолм, в който участниците пеят и танцуват върху парчета на Краля на поп музиката.
В България за първи път се формира подобно събитие през 2009 г., което има за цел да освободи хората от стреса посредством бой с възглавници.
Снимки:
1. Танц на група, честваща деня на майката
Фото: http://momastery.com
2. Студенти в Мумбай изразяват своята позиция против детеубийството на момичетата чрез флашмоб.
Фото: http://www.demotix.com
3. Снимка на танцуващите служители на летището в Дубай
Фото: http://muslimmedianetwork.com
4. Флашмоб в мол в Мумбай
Фото: http://defenceforumindia.com
5. Момичета танцуват на терминала в Лондон
Фото: http://hungeree.com
6. Хора, образуващи сърце
Фото: http://favimages.com
7. Женски флашмоб на „Таймс Скуеър“
Фото: http://www.ehow.com
8. Флашмоб на класически музиканти в лондонски супермаркет
Фото: http://www.musicroom.com
Видео:
Флашмоб в Лондон – St. Pancras International
Флашмоб в София през 2011 г.
Флашмоб в софийското метро през 2012 г.
Източници:
http://flashmob.byethost6.com/
http://en.wikipedia.org
Прочетено: 4474 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 62, Януари 2013
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 61: СУБКУЛТУРАТА “GANGNAM STYLE”
БРОЙ 57: МАЛКАТА ЧУДОВИЩНА СУБКУЛТУРА НА ЛЕЙДИ ГАГА
БРОЙ 57: „ДЕКОТОРА” СУБКУЛТУРАТА – ЯПОНСКОТО ЧУДО
БРОЙ 55: Стиймпънк субкултурата – бъдеще в миналото
БРОЙ 54: Субкултурата „preppers” – подготовка преди всичко