Стиймпънк субкултурата – с усет към детайла
Петя Балева
Субкултурата е дума, която означава свобода на външността, свобода на творчеството, спонтанност, а защо не и свобода на времето. Времето, което ражда, забравя и възражда всичко – било то в технологията, тенденциите или предпочитанията на личността.
Изваден от миналото, но и с нов поглед в бъдещето – това е стилът „стиймпънк”. Едно не ново явление, но с постъпателни и трайни тактове в развитието си. Стиймпънк течението е един различен субкултурен тип, то не е плод на пънк вдъхновение, нито е резултат от развитието на музикален жанр или бунт срещу някоя друга култура, заради което не се комерсиализира и не изживява така бързо своя пик на развитие.
Субкултурата започва да трупа популярност миналия век. Тя съчетава в себе си елементи не само на научната фантастика, технологиите и иновациите, но и погледа към Викторианската ера. Механизмът й съчетава в себе си следните компоненти: влияние от научната фантастика, ретро футуризъм и научни открития; преплитане на бъдеще, минало и настояще (технологиите, които ни дърпат напред и от друга страна миналото, теглещо ни към сантименталността); търсена красота и бягство от грозната действителност и онагледяване с часовника.
През годините стиймпънкът се развива в нещо повече от поджанр на научната фантастика и фентъзи, той се превръща в мода, инженерство, интериор, а за някои и начин на живот. Техниката е вдъхновение за субкултурата, онагледена в дизайн. Влиянието на творци като Жул Верн, Чарлз Дикенс и Мери Шели дава своето отражение и стиймпънкът използва елементи от произведенията им, които пресъздават търсената красота и бягството от грозната действителност.
Без значение дали ще се обърнем към бъдещето или към миналото, човек опознава толкова колкото иска и вижда до там, до където стигат вижданията му. Премнаването във времето назад или пренасянето във фантастичен свят е само белег на някакво съпротивление. Пренасянето на бъдещето в миналото говори за един неосъществен стремеж, който обаче винаги може да бъде възобновен. Стиймпънк течението не е само Мода, Технология, Безвремие – това е усет към детайла, но открит само за тези, които имат очи да го видят.
Снимки:
1. Мишка в стила на „стиймпънк” субкултурата.
2.Пръстен във формата на октопод.
3. Брошка във викториански стил.
Фото: http://theglamoroushousewife.com
4. Стил, вдъхновен от стиймпънк субкултурата.
Фото: http://dreadedwhitepeople.wordpress.com ; http://frocktalk.com/?p=1237
5. Лап топ и флаш памет във викториански стил.
Фото: http://live-creatively.com
6. Китари в стиймпънк стил.
Фото: http://www.taringa.net
7. Авторът на субкултурата Г. Д. Фолксен с ръка-протеза в стиймпънк стил, проектирана от Томас Уилфорд.
Фото: http://en.wikipedia.org/wiki/Steampunk
8. Модел с елемент от стиймпънк, представен на Фешун шоу през Юни 2013.
Фото: © Jen Steele/ http://skinz-n-hydez.deviantart.com
9. Скици с изображения на Петя Балева по илюстрации, вдъхновени от „стиймпънк” детайли.<
Фото: Личен архив на Петя Балева
Прочетено: 9412 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 72, Май 2014
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 69: Tomboy look: мъжкараната в действие
БРОЙ 65: ХАРЛЕМ ШЕЙК – ЛУДИЯТ ТАНЦ ПРЕВЪРНА ХОРАТА В ОБЩНОСТ
БРОЙ 63: ГЛЕМ-ГОТ – БЪДИ МОДНА ИКОНА, НО ОСТАНИ ОТ ТЪМНАТА СТРАНА
БРОЙ 62: ДА СЕ ОСВОБОДИМ ОТ СТРЕСА С ФЛАШМОБ
БРОЙ 61: СУБКУЛТУРАТА “GANGNAM STYLE”