ПЪТЯТ НА КОПРИНАТА = ПЪТЯТ НА ИСТОРИЯТА

ПЪТЯТ НА КОПРИНАТА = ПЪТЯТ НА ИСТОРИЯТА

Императрица Кси Линг-ШиИмало едно време в далечен Китай красива императрица на име Кси Линг-Ши. Тя била съпруга на Жълтия Император и в негова чест сътворила приказна материя. Открила дребни създания, които притежавали уникалната способност да създават нишки и ... така се родила коприната. Дори и да не вярвате в приказки, едно е сигурно: в продължение на три хиляди години коприната е била привилегия само за най-богатите в Китай. Тайната за производството на тази материя се пазела ревниво, за да се съхрани монопола на азиатската държава в производстото й. Това продължило до 200 г. пр. Хр., когато секретната технология напуска пределите на Китай и достига Корея. През 300 г. с. Хр. начинът на производство на коприна е усвоен и в Индия. Именно в Азия римляните откриват чудната тъкан, но не знаят нищо за произхода й.

През 552 г. с. Хр. император Юстиниан изпраща двама монаси на мисия в Азия. Те се завръщат във Византия с какавиди – това е един от най-ранните примери за промишлен шпионаж.
Пред 7 век арабите завладяват персите и техните умения за производство на коприна. Чрез техните набези в Африка, Сицилия и Испания се разпространява и технологията за изработка на тази материя. През 10 век Андалусия е най-големият европейски производител на коприна. Пътешествията на Марко Поло до Китай водят до развитие на търговския обмен между Изтока и Запада и до повишена употреба на коприна. В Италия през 12 век започва да се говори за копринена индустрия.

Пашкули на копринената бубаПашкули на копринената буба

В периода 1450 – 1466 г. Лион се превръща в склад за чуждестранна коприна, но мощният внос допринася за отлив на капитали и през 1466 г. Луи XVI заявява своето намерение да “представи изкуството и майсторството в произвеждане на злато и коприна в нашия гград Лион”.

Рисунка, която представя древната технология за производство на коприна

По-късно, през 1536 г., Франсоа I превръща Лион в град-монополист в производството на фината материя.

Съществуват места, където традициите в производството на коприна са запазениСледващото важно събитие в развитието на копринената индустрия е отменянето на Указа от Нант през 1685 г. Много от френските хугеноти, които са обект на религиозни преследвания, напускат страната. Повечето от тях са специалисти в тъкането на коприна и чрез преселението си те допринасят за развитието на индустрията в Германия, Великобритания, Италия и Швейцария.
През 18 век коприната продължава да просперира в Европа, Япония и преди всичко Китай. Европейските мисионери в Китай дори докладват, че “дори и най-обикновеният войник е облечен в коприна”.

19 век се характеризира с две основниявления: увеличена механизация и увеличена продукция от една страна, както и упадък на производството на коприна в Европа, от друга. С отварянето на Суецкия канал вносът на сурова коприна от Япония станал по-доходоносен.

В периода между Втората световна война и 70-те години на XX век Япония е най-големият производител на коприна в света. След този период обаче, благодарение на забележителни усилия и планиране, Китай си възвръща историческото право да бъде най-голям производител и износител на коприна. През 1985 г. световната продукция е в размер на 56 000 тона, като 50% от тях са произведени от Китай.

Модерните технологии в производството на копринаРазлични видове коприна

Снимки:

Копринена рокля на “Живанши” 1. Императрица Кси Линг-Ши.
2. -3. Пашкули на копринената буба.
4. Рисунка, която представя древната технология за производство на коприна.
5. Съществуват места, където традициите в производството на коприна са запазени.
6. Модерните технологии в производството на коприна.
7. Различни видове коприна.
8. Копринена рокля на “Живанши”.

Фото:

www.fabricdepot.com, i.pbase.com, www.econ.iastate.edu, , www.floatingstone.biz, www.silk.org.uk, www.fabricdepot.com , bp3.blogger.com




Прочетено: 12329 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 12, Юли 2008

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 11: Крал памук или лидерството на една материя
   БРОЙ 10: Ленът – рекордьор в текстилната индустрия
   БРОЙ 9: тартан – символ на шотландската мощ
   БРОЙ 8: Деним или революция в модата по американски
   БРОЙ 7: икат - индийска приказка за несметни богатства

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing