НА ВЪЛНÁТА НА ВЪЛНАТА

НА ВЪЛНÁТА НА ВЪЛНАТА

Вълненият текстил – особености и видове

Зимата ще бъде топла и мека, според световните дизайнери. Плетивата са повече от актуални. Пуловери, блузони, шапки, шалове, ръкавици, дори саката и жилетките са плетени. Разбира се, материалът е вълна. Във всичките й разновидности.

Вълната е нишка, която се добива от кожата на познатите ни домашни овце или други млекопитаещи като кози, лами, зайци, котки и др.

Вълната създава усещането за мекота и топлина. Поради устройството на нишката някои хора имат усещането, че са алергични към този материал – появяват се сърбежи, бодежи и некомфортност при допир с кожата. Тук е мястото да споменем, че не всички видове вълна създават такъв дискомфорт, напротив – някои нишки са изключително фини и меки и това зависи от вида на животното, което са добити, както и от начина на обработката им. Вълнените нишки са съставени от малки къдрички, наподобяващи вафлен ефект и така се образуват малки въздушни джобчета. Ето защо вълната е толкова пухкава и с уникални топло- и водоизолиращи свойства. Най-външната страна на вълната, когато още не е остригана, е съставена от назъбени люспи, подобно на тези на рибите, които придържат косъма плътно един до друг и така се образува филц. Този филц държи здраво косъма, когато животното не е стригано скоро или не е изкъпано правилно. Така той запазва своята цялост и качествата си.

вълнено плетиво на Соня Рикелвълнена жилетка на “Мисони”

На практика съществуват два вида приложение на вълнената нишка. Вълнените материи имат мека и пухкава повърхност и почти никакъв блясък, по-тежки са и са по-обемисти. От такава материя са направени одеалата, платовете за палта и др. Студената вълна, както често я нарчат, е по-гладка, по-лъскава, не се разтяга лесно, търпи гладене, по-лека е и по-тънка. Производството й е дълъг и сложен процес, тъй като всяка нишка се нарежда плътно до останалите с цел да образуват единна равна повърхност, след което се пресоват и обработват по-нататък. От студената вълна се тъкат платове, които се използват предимно за направата на костюми, фини елегантни пуловери и др. От тези платове се произвеждат дори и спортни екипи, защото вълната държи по-хладно, “диша” и предпазва от изпотяване за разлика от полиестера.

Блузон на Стела МакКартниолекцията на “Шанел”.

Fashion Lifestyle Magazine ви представя видовете вълна:

АлпакаАлпака
Богата и лъскава вълнена нишка, добита от симпатичното животно лама. Това влакно се използва много рядко, защото е доста скъпо.

МохерМохер
Добива се от ангорска коза. Нишката е много еластична и здрава. Мохерът, обаче, не е толкова мек, колкото останалите. Този тип вълна притежава уникален блясък, който има свойството да се променя според атмосферните условия. Мохерът често се използва в домакинството и за направата на всякакви видове облекла.

АнгораАнгора
Тази вълна се произвежда от ангорски заек. Изключително меката и нежна нишка се използва за производството на облекла – предимно детски.

КамелКамел
Произвежда се от подкожния пухест слой на камилата. Често тази вълна се съчетава с такава от овце и служи за производството на материи за облекла – палта, пуловери, спортни комплекти и др. Поради красотата на естествения цвят на камела, много рядко тази вълна се оцветява в други нюанси. Лека, мека и забележително топлоизолираща, вълната от камила топли повече от обикновената вълна от домашна овца.

КашмирКашмир
Добива се от руното на едноименна тибетска коза. Отделянето на фината козина от дългите и груби спластени краища е доста трудно. Тези влакна често се смесват с памучни, копринени или вълнени от домашна овца – най-вече заради здравината на косъма на козата.

ВигунаВигуна
Палтата от тази вълна са най-меките на света. Вигуната е член на семейство “лами”, но е по-малка и неопитомена. Намира се под опеката на Закона за защита на застрашените видове и нейната вълна е много скъпа – хиляди долари за метър от преждата.

Снимки:
2. Предложение от едро вълнено плетиво на Соня Рикел за есенно-зимния сезон.
3. Оригинална вълнена жилетка на “Мисони”.
4. Блузон на Стела МакКартни за студените месеци.
5. Вълнени блузи, поли, шалове и дори ботуши са хитът в колекцията на “Шанел”.
Фото: style.com
6. Алпака (лама)
7. Ангорска коза, от която се добива мохер.
8. Ангорски заек.
9. От кожата на камилата се произвежда т.нар. “камилска вълна”.
10. От руното на тибетската коза се поизвежда кашмирената вълна.
11. Дивата и застрашена от изчезване вигуна.
12. Това са различията при видовете вълнени нишки.




Прочетено: 18176 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 3, Октомври 2007

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 2: ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ И ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ МАТЕРИИ
   БРОЙ 1: Възходът на (пре) носимите компютри и създаването на е-гардероб

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing