дрехи от паяжина – нов сюжет в текстилната индустрия
В края на септември 2009 г. в Американския музей за природна история беше изложено парче копринен плат. Този факт едва ли би се превърнал в новина, ако материята не беше изработена от паяжинови копринени нишки. В продължение на четири години, 70 души са били ангажирани да откриват специална порода кръгли паяци, а други 10 са събирали коприната, която те произвеждат, и от която правят своите паяжинови мрежи. За целта са били използвани над 1 млн. насекоми, а парчето плат е с размери 3.30 м. / 1.20 м. Понастоящем това е единственият текстил в света, произведен от естествени паяжинови копринени нишки.
“Тези нишки са много еластични - те могат да увеличат дължината си с 40% при разтягане. Те са и по-здрави в сравнение със стомана със същата дебелина”, заявява Саймън Пийрс, който ръководи проекта. В момента се провеждат редица проучвания за синтетичен добив на паяжинова коприна, но нито едно от тях не е успяло да пресъздаде на 100% нейните качества”, допълва още той.
Пийрс достига до идеята да създаде подобен текстилен материал, след като научава за френския мисионер Жакоб Пол Камбуе, който е работил с паяци на о. Мадагаскар през последните години на 19 век. Тогава Камбуе построява машина, която извлича коприна от 24 паяка едновременно, без да ги наранява. Пийрс пресъздава тази машина и така дава начало на амбициозното си начинание. Основният проблем обаче се състои в това да се създаде парче плат със значителни размери. Според данните, за 28 грама коприна са необходими 14 000 паяка. Теглото на готовия продукт е 1.170 кг.
Фото: www.wired.com
Прочетено: 7685 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 31, Февруари 2010
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 30: ДРЕХИ ОТ ВОДОРАСЛИ – защо не?
БРОЙ 29: мода от хладилника или най-вкусният плат
БРОЙ 28: Текстил в метална кутия
БРОЙ 27: Tуид или почит към една материя
БРОЙ 26: Рециклирането на текстила – малко познато, но полезно