ПРЕВЪРНА ЛИ СЕ КРАЛСКАТА СВАТБА В НАРОДНА?
* Хари и Меган изпратиха послания за еманципация, равноправие и добруване
Проф. д.н. Любомир Стойков
Проф.Любомир Стойков
– главен редактор на “Fashion Lifestyle Magazine”
Кралската сватба на Хари и Меган основателно предизвика множество разнопосочни коментари. Някои от тях абсолютно профански и невежи, а други – фалшиви и превзети. Глупаво и плоско е например твърдението, че тя е 100% ПР. Вярно е, че церемонията за бракосъчетанието на Меган и Хари е специално събитие от най-висок ранг и изключително голям мащаб. Но това не е нещо ново, а е в духа на монархическата традиция. Вярно е, че кралската сватба е прекрасно средство за брандиране на монархическите ценности (дори в случая може да се каже и ребрандиране). Но тази публична комуникация, която като магнит привлече вниманието на целия свят, има здрава основа. Тази основа е новото, реформистко мислене и поведение на Хари и Меган по посока на социалното и половото равноправие, срещу дискриминацията, в полза и на обикновените, и на страдащите хора. Това, което се случи в замъка Уиндзор и в параклиса „Сейнт Джордж“ със сигурност ще влее свежа кръв в кралската институция, ще се отрази градивно и ефективно на нейния имидж и репутация.
Посланията на кралската сватба, в т.ч. дрескодът, обстановката, драматургията и ритуалът са интегрирани по посока на благородни цели, на цели, чието съдържание е доброто, помощта и разбирателството. Сигурен бях, че булчинската рокля на Меган (дело на британската дизанерка Клеър Уейт Келър за „Живанши“) няма да е зрелищна, пищна и прекалено богата и натруфена, защото комуникационната и културна стратегия на младоженците предполагаше повече сдържаност, семплост и изчистеност. Роклята на Меган, с която тя каза „Да“ на принц Хари се разграничи категорично от кралската помпозност в полза на модерната софистицираност. Роклята и воалът (с дължина 5 метра) бяха изработени наистина ювелирно от копринен креп, органза и дантела. Сред върховите дизайнерски постижения бяха и избродираните цветя, типични за всяка от 53-те държави, които влизат в състава на Обединеното кралство. Самият избор на модна къща „Живанши“, която се асоциира от десетилетия с красотата и стила на прочутата кинозвезда Одри Хепбърн (близка приятелка и музи на граф Юбер дьо Живанши) символизираше желанието на младоженката да направи културна препратка към една от най-влиятелните американски актриси.
Дали кралската сватба се превърна в народна сватба, ще покаже времето, ще покажат делата на младоженците. Сигурно е, обаче, че този нов и красив съюз в името на любовта, брака и семейството вече изпраща сигнали, в чиято основа са доброто, свободата и справедливостта, както и мултикултурността, и еманципацията – расова, женска, човешка...
Прочетено: 1726 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 95, Май 2018
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 91: ЖЕНСКАТА КРАСОТА И РАЗЛИЧНИТЕ ГЛЕДНИ ТОЧКИ
БРОЙ 68: РЕВНОСТТА
БРОЙ 67: ЕЛИТЪТ
БРОЙ 66: НЕБЛАГОДАРНИЯТ ЧОВЕК
БРОЙ 65: АНТИПРОСТАЦИ, ОБЕДИНЯВАЙТЕ СЕ!