МОДНИ ПРОГНОЗИ ЗА 2019 ГОДИНА
* Разнообразни силуети, хай-тек дизайн и еко- и авторски материи
* * Цветови разкош и колористичен гейзер, нова екстравагантност и провокативни аутфити
Проф. д.н. Любомир Стойков
Ключовата дума е „разнообразие“ сякаш най-точно може да маркира модните прогнози за 2019 година. Изобилието от стилове и варианти в облеклото е гаранция за възможно най-добрия избор на отделния потребител.
Хай-тек дизайнът, включително и новите, високотехнологични платове, както и еко-материалите ще бъдат една от най-ключовите тенденции през 2019 година. Етно стилът също ще запази своята територия, а не е изключено и да се наложи като една от важните доминанти в модния дизайн през следващата година. Ще продължи навлизането на компоненти от дамския гардероб в мъжкото облекло, както и обратното, макар и по-умерено.
Ново звучене ще придобие стилът „унисекс“. Още повече ще започнат да се ценят авторските материи и арт облеклата.
Вкусът не зависи само от финансите Крайно време е да се отхвърлят песимистичните гласове, че българският дизайн изостава по отношение на модните новини и информационния бум в облеклото и текстила в най-развитите страни. Няма сериозна причина, поради която България да изостава информационно от световния моден тренд в ерата на мрежовите технологии, фейсбук и инстаграм, уникалните модни блогове и влогове, ютюб, туитър, смарт приложения и смарт устройства, онлайн продажбите и множество още удивителни платформи за разпространение, пласмент, съхранение и обработка на информацията за модния дизайн и модните артикули. Вярно е, че нашият стандарт на живот е по-нисък от останалите страни в Европейския съюз и, че с по-скромни средства е по-трудно да бъдеш модерен, ситуацията не е толкова елементарна и нещата не стоят точно така.
Парите безспорно имат значение, но вкусът не зависи единствено от икономическите условия и финансовите възможности. Бързата мода предлага нелоши варианти за модерен начин на обличане и актуален лайфстайл на достъпни цени. Проблемът е някъде другаде. Може би в това, че голяма част от съвременните българи имат „чалга“ залитания и не умеят да диференцират коректно бизнес облеклото, протоколното и официалното облекло от облеклото за всекидневие, за развлечение и за спортуване. Прекалената натрапчивост, грозната еклектичност, естетическата безпомощност и крещящата вулгарност водят неизбежно до кича и визуалното опростачване. Надявам се през 2019 година подобни примери да намалеят...Дали това ще се случи е отделен въпрос...
Драстична смяна на модната посока? Забравете!
Не трябва да се очаква драстична смяна на модната посока, а по-скоро задълбочаване на тенденцията към функционално и практично облекло. Кежуъл стилът ще бъде още по-умело адаптиран към официалния маниер на обличане. Бизнес облеклото ще претърпи допълнителни промени, свързани с неговото разкрепостяване и индивидуализиране. Умните материи ще навлязат още по-масово в модната реалност. Ще се засилят провокативните обеми, силуети, кройки и детайли. Екстравагантността ще разшири своята територия.
Със сигурност, обаче, трябва да се очакват влияния от предишните десетилетия. Макар че е трудно е да се каже еднозначно и категорично точно кой период и точно по какъв начин ще се отрази на навия дизайн, всяка епоха оставя и ще оставя по-малък или по-голям отпечатък върху стила на обличане година чрез интерпретации в стил „ретро“ и „винтидж“. Особено силни ще бъдат реминисценциите и влиянието на 20-те и 30-те години, както и на 50-те, и особено на 60-те години на ХХ век. Ще има – поне според мен – несъмнено въздействие от втората половина на 90-те години върху модата през 2019 година, като не изключвам това да бъде и в духа на т.нар. „лоши момчета“ и „лоши момичета“ по аналогия с тогавашното творчество на Аликзандър Маккуин и Жан-Пол Готие, и съответните младежки субкултури. Нов етап ще отбележат кибернетичният пък и въобще стилът „футуристичен шик“, както и влиянието на виртуалните субкултури.
Нереалистично би било да се прогнозира един-единствен моден акцент, за една-единствена модна доминанта, а е по-точно да се говори за множество „модни хитове“. Необичайното, различното, дори странното облекло има много по-големи шансове да попадне в тази категория, отколкото традиционните модели на елегантна външност. Сериозна бъдеща роля ще имат провокативният и екстравагантният стилове. Интересно ще бъде да разберем и – евентуално – да свикнем с новите визуални начини за афиширане на сексуалността. В миналото това бяха амплитудите в стила „мини“ и „макси“, а в утрешния ден – един Господ знае!...
Добре е да бъдем по-подозрителни и скептични към гръмките колористични прогнози за следващата година. Причината е, че диктаторската роля на модните дизайнери отдавна се е размила и отслабнала просто защото все по-слабо се асоциира думата „мода“ с думата „диктатура“. Ето защо може да се фокусираме по-скоро върху няколко доминиращи цвята в облеклото, а не само върху един. Според мен, 2019 година ще бъде годината на цветовия разкош, на пъстрите и витални багри, на цветовете, които дадат възможност на човека да живее в хармония със себе си и да се радва на душевния, социалния и природен комфорт. Миналата година за главен цвят бе посочен ултравиолетовият, за следващата е „набеден“ кораловият.
Ако се вгледаме в цветовите прогнози за 2019 година на прочутия институт „Пантон“, ще констатираме, че те гравитират около кораловото, оранжевото, зеленото, червеното, синьото, кафявото, манго мохито, лилавото, златистото и др. в различните техни нюанси. Като най-моден се сочи цветът „жив корал“. За негово вдъхновение са послужили кораловите рифове, които са застрашени от редица фактори, в т.ч. и от глобалното затопляне и парниковите газове. Човечност, топлота и жизнеутвърждаване са водещите ценности, мотивирали избора на „Пантон“ за следващата година.
Най-добрият художник е природата и затова нейните цветове винаги ще бъдат вдъхновяващи за модата и колористичните й акценти. Към това, разбира се, трябва да добавим и динсамичния и все по-усложняващ се социум, както и неизбежното влияние на спорта, популярната музика, киното и другите изкуства.
Ще се сбъдне ли естетическото завещание на Сюзън Зонтаг? Един от най-влиятелните епицентрове на стила през 2019 година ще бъде благотворителният бал „Мет гала“, който се провежда всяка година в първия понеделник на месец май, за да инкасира средства за секцията за облеклото в Метрополитън мюзиъм в Ню Йорк. Новата тема вече е обявена от главния куратор и директор на Института по костюмите Андрю Болтън „Камп: бележки за модата“. Тя е вдъхновена от прочутото есе на Сюзън Зонтаг „Бележки за камп“ (Notes On "Camp") от 1964 година. Вярвам, че това събитие ще събере необходимите средства, но и също така, че ще даде силен тласък на динамиката на модния дизайн, който наистина е немислим без такива характеристики на камп-а като мощната чувствителност, експеримента, естетизирането, изкуствеността, декоративността, преувеличението, фриволността, извъннормалността и т. н.
Любопитството ми към изложбата се подсилва и от обстоятелството, че сред домакините, организаторите и участниците са Лейди Гага, Серина Уилямс, творческият директор на „Гучи“ – Алесандро Микеле, популярният британски поп-изпълнител Хайри Стайлс, желязната лейди в световната мода – Ана Уинтур и др.
Предполагаемите български събитийни акценти в модата през 2019 година традиционно включват утвърдилите се и доказали във времето прояви като „Златната игла“ и „БГ модна икона“ (годишните награди на Академията за мода, респ. за постижения в модния дизайн и за най-стилни, и успешни българи), най-голямата модна изява у нас „Sofia Fashion Week”, най-мащабното сватбено изложение у нас Balkanica Wedding Expo, индивидуалните ревюта на такива влиятелни български дизайнери, като Евгения Живкова, София Борисова, модните пърформанси и инсталации на Мариела Гемишева и др., на модните къщи „Агресия“, „Десизо Монни“, „Феде Фешън студио“, „Кредо“, „Кнап“, „Палома фешън“, „Аксел Харди“, „Блинк“, „Бандерол“ и др.
Големи са очакванията за оригинални и въздействащи дефилета на такива доказали се дизайнери, като Жана Жекова, Невена, Вяра Георгиева, Христо Чучев, Светослав Колчагов, Иван Донев, Николай Божилов, Теодора Спасова, Антония Йорданова и – разбира се – най-младата талантлива генерация в лицето на Елена Златева, Меги Петкова, Радослава Лазарова, Глория Димитрова, Диляна Матеева, Александра Петрова, Мария Делчев, Велиана Лобошка и др. За мен лично важни акценти на българската модна сцена са и дипломните ревюта на студентите по мода и моден дизайн от Националната художествена академия и Нов Български университет, които в идейно и концептуално отношение са пример за свеж, иновативен и нестандартен подход към формата и стила. Да се надяваме, че през 2019 година в България ще се проведе и модно събитие от световна класа. През годините у нас свои колекции чрез впечатляващи ревюта са представяли Пиер Карден, Слава Зайцев, Пако Рабан, Джанфранко Фере, Лучано Бенетон, Филип Плейн и др.
През 2019 година ще се навършат и важни годишнини от емблематични събития и прояви в световната мода, като първата рокля с гол гръб на Пол Поаре, появата на Марлене Дитрих с прочутата рокля на Кристиан Диор „Розовата Венера“, първата колекция прет-а-порте на Пиер Карден, създаването на модна къща „Ком де гарсон“ на Рей Кавакубо и още много други.
Илюстрации и източници:
1. Kim Jones for Dior Homme and Virgil Abloh for Louis Vuitton, пролет-лято 2019.
Фото: Vogue-Paris. Available at https://en.vogue.fr/vogue-hommes/fashion/story/mens-fashion-22-top-trends-for-spring-summer-2019/4065#neo-tailoring-1
2. Dior Homme, Hermès and Dunhill, пролет-лято 2019.
Фото: Vogue-Paris. Available at https://en.vogue.fr/vogue-hommes/fashion/story/mens-fashion-22-top-trends-for-spring-summer-2019/4065#edgy-cuts-4
3. Jacquemus, Givenchy and Fendi, пролет-лято 2019.
Фото: Vogue-Paris. Available at https://en.vogue.fr/vogue-hommes/fashion/story/mens-fashion-22-top-trends-for-spring-summer-2019/4065#sac-de-cou-10
4. Марк Джейкъбс, пролет-лято 2019.
Фото: Cosmopolitan. Available at https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/g23136203/spring-fashion-trends-2019/?slide=8
5. Ескада, пролет-лято 2019
Фото: Cosmopolitan. Available at https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/g23136203/spring-fashion-trends-2019/?slide=10
6. Оскар де ла Рента, пролет-лято 2019
Фото: Cosmopolitan. Available at https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/g23136203/spring-fashion-trends-2019/?slide=18
7. Том Форд, пролет-лято 2019
Фото: Cosmopolitan. Available at https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/g23136203/spring-fashion-trends-2019/?slide=46
8. Rejina Pyo (left), Xiao Li (centre), Yuhan Wang/Fashion East (right), Ryan Lo and Simone Rocha, пролет-лято 2019.
Фото: Glamour. Available at https://www.glamourmagazine.co.uk/gallery/spring-summer-2019-fashion-trends
9. Givenchy (left), Preen by Thornton Bregazzi (centre), Balmain (right), Pringle and Roland Mouret, пролет-лято 2019.
Фото: Glamour. Available at https://www.glamourmagazine.co.uk/gallery/spring-summer-2019-fashion-trends
10. Louis Vuitton, Fendi, Chloé, Hermès, Prada, пролет-лято 2019.
Фото: W Magazine. Available at https://www.wmagazine.com/gallery/spring-2019-fashion-trends
11. Valentino, Givenchy, Dior, Fendi, Max Mara, пролет-лято 2019.
Фото: W Magazine. Available at https://www.wmagazine.com/gallery/spring-2019-fashion-trends
12. Актуалните цветове за сезон пролет-лято 2019 година според прогнозите на авторитетния институт Пантон (детайл).
Фото: Pantone. Available at https://www.pantone.com/color-intelligence/fashion-color-trend-report/fashion-color-trend-report-new-york-spring-summer-2019
13. Актуалните цветове за сезон пролет-лято 2019 година според прогнозите на авторитетния институт Пантон (детайл).
Фото: Pantone. Available at https://www.pantone.com/color-intelligence/fashion-color-trend-report/fashion-color-trend-report-new-york-spring-summer-2019
14. Официална рокля на дизайнерката Радослава Лазарова за модна къща „Блинк“, пролет-лято 2019, в телесно, цвят мока и златисто. Роклята със силует „русалка“ е изработена от авторска дантела с барокови мотиви, ефектно деколте, гол гръб, прозрачни елементи и шлейф от китайска коприна. Украсата е от ръчно нашити кристали в цвета на скъпоценния камък цитрин. Модел – актрисата Саня Борисова.
Фото: Ивомир Пешев
15. Официален тоалет на дизайнерката Радослава Лазарова за модна къща
„Блинк“, пролет-лято 2019: бюстие с пера и пола с перли и кристали, и асиметрична пола с конструктивни прозрачни елементи. Бюстието е с ръчно изработена релефна украса от кристали, пера и мъниста. Материи: френска дантела, матов сатен, мрежа от винил. Цветове :черно, сребро, графит, екрю. Модел – актрисата Саня Борисова.
Фото: Ивомир Пешев
16. Официален тоалет на дизайнерката Радослава Лазарова за модна къща „Блинк“, пролет-лято 2019. Роклята е с кристали и с преливане на прозрачни материи в телесен цвят, графит и пудра.
Силуетът е тип "Русалка", ръчна декорация от графитени кристали в различна форма и размери с акцент върху извивките на женското тяло. Използван е и копринен тюл. Модел – Мис Свят България Вероника Стефанова.
Фото: Ивомир Пешев
17. Официална тоалет на дизайнера Христо Чучев, носител на Златна игла 2018 на Академията за мода. Роклята е изработена от френска дантела и е украсена с щраусови пера в долната част. Пред фотообектива позира топмоделът Диана Иванчева.
Фото: Костадин Кръстев - Коко
18. и 19. Прочутата британска актриса и топмодел Елизабет Хърли с тоалет на българската дизайнерка Невена Николова („Невена Лондон“) на рождения ден на Дейвид Фърниш, дългогодишен партньор на Елтън Джон – 2018.
Фото: Elizabeth Hurley (@elizabethhurley1)
20. Иван Донев и неговото произведение.
Фото: Личен архив на Иван Донев
Прочетено: 2599 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 99, Януари 2019
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 98: МАГИЯТА НА ФИЛМОВАТА КЛАСИЧЕСКА ЕЛЕГАНТНОСТ И ЖЕНСТВЕНАТА СИЛА
БРОЙ 96: ЕЛЕГАНТНОСТ И ФУТУРИЗЪМ В ЛЕТНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
БРОЙ 95: НЕБРЕЖЕН ШИК С ЕКСЦЕНТРИЧНИ АКЦЕНТИ
БРОЙ 94: КЛАСИЧЕСКА ЕЛЕГАНТНОСТ И ЦВЕТНИ АКЦЕНТИ
БРОЙ 93: ЗАКАЧЛИВА ЦВЕТНА ЗИМА