Стиймпънк субкултурата – бъдеще в миналото
Кристина Пайташева
Изваден от миналото, но същевремеменно с това, хвърлящ поглед в бъдещето – това е стилът „стиймпънк”. Стиймпънк явлението съвсем не е ново и се характеризира с устойчив темп на развитие. Това се дължи на факта, че продуктът не е резултат от тинейджърско вдъхновение, нито пък е плод на развитието на определен музикален жанр и затова не е използван с комерсиални цели.
Стиймпънкът става особено известен през 80-те и 90-те години на миналия век и съчетава в себе си елементи на научна фантастика, фентъзи, история и ужаси. Стиймпънк творбите често представят старинни технологии или футуристични иновации, както викторианците са си ги представяли на базата на тяхната визия за мода, култура, архитектурен стил и изкуство. Особено силно стиймпънкът е повлиян от романите на Жул Верн, Хърбърт Уелс и Мери Шели. В научната фантастика „стиймпънк” или „ретрофутиризъм” се нарича онзи жанр, който съчетава ерата на парните машини с научни открития, които реално не са съществували в онези години.
Всъщност стиймпънкът акумулира в себе си едновременно минало, настояще и бъдеще, комбинирайки наука и технология с чувствителността на миналото – особено облеклото и артефактите от викторианската ера. Но всъщност усещането е, че вдъхновението за всяко едно произведение варира спрямо отделната личност. Оказва се така, че комбинацията от минало, настояще и бъдеще притежава доста висок енергиен заряд. От една страна развитието на технологиите непрекъснато ни бутат напред, но от друга, сантиментално настроени, искаме да запазим частица от миналото в себе си.
Въпреки че стилът стъпва на викторианските естетически модели той и днес е изключително актрактивен и оригинален. В ателиета и галерии могат да се намерят различни предмети в стил "стиймпънк" – бижута, часовници, компютри, телефони, картички, очила, флашки, облекло... Особено популярни са алтернативните бижута, които се отличават със силно изразения си авторски поглед.
Стиймпънкът се отличава с нестандартна гледна точка в естетическо отношение посредством откривателството на уникални хибридни произведения. Днес този стил най-вече вдъхновява млади художници и дизайнери, който имат експериментаторски дух, обичат да вникват в детайлите и имат желание за развитие с помощта на миналото.
Снимки:
-
Стиймпънк часовник
Фото: http://aranwen.deviantart.com
-
Стиймпънк висулка
Фото: http://en.wikipedia.org
-
Стиймпънк очила
Фото: http://www.holytaco.com
-
Стиймпънк лаптоп
Фото: http://www.datamancer.net
-
Стиймпънк блутут
Фото: http://steponthejourney.blogspot.com
-
Стиймпънк флашка
Фото: http://steponthejourney.blogspot.com
-
Стиймпънк китара
Фото: http://steponthejourney.blogspot.com
-
Стиймпънк мобилен телефон
Фото: http://urbantribeseminario.blogspot.com
Източници:
Прочетено: 12269 пъти © Fashion Lifestyle Magazine, брой 55, Април 2012
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:БРОЙ 54: Субкултурата „preppers” – подготовка преди всичко
БРОЙ 53: YOGAQUA – ЙОГА ТЕРАПИЯ ВЪРХУ СЪРФ
БРОЙ 51: КИЗОМБА – АФРИКАНО-ПОРТУГАЛСКАТА ДУШЕВНОСТ В ТАНЦ
БРОЙ 50: Бийтбокс субкултурата – в ритъма на „устното” творчество
БРОЙ 49: ПЛАНКИНГ СУБКУЛТУРАТА – ДА ПРАВИШ ИЗКУСТВО, ДОКАТО ЛЕЖИШ